Kako bi ohrabrile, najčešće žene, da prijave seksualnu iznudu ucjenama u javnom i privatnom sektoru, Fondacija Cure i Helsinški parlament građana Banja Luka pokrenuli su kampanju „Seksualna iznuda je korupcija. Prekinimo ćutanje !“.
Seksualno uznemiravanje predstavlja spoj seksualnog uznemiravanja i korupcije, odnosno, rodno određen oblik korupcije, koji kao takav nije formalno-pravno prepoznat u BiH.
Ulična akcija, čiji je cilj podizanje svijesti o tom ozbiljnom pitanju i prekidanju ćutanja koje ga prati, održana je danas u Sarajevu, a građanima je podijeljen informativni materijal.
Svjetlana Ramić Marković iz Heslinškog parlamenta građana Banja Luka je podsjetila kako su svi imali priliku slušati o tome da je neko tražio određenu seksualnu uslugu radi povišice plate, unapređenja, čak i korištenja godišnjih odmora, bolovanja i slično.
– Ono što nismo znali je kako to prepoznati. Stoga želimo verbalizovati taj čin koji je duboko ukorijenjen u bh.društvu, a to je – seksualna korupcija, seksualna iznuda, seksualna ucjena, prisutna i u privatnom i u javnom sektoru – kazala je Ramić Marković u izjavi za medije.
Da bi uopšte govorili o tome, dodala je, potrebni su podaci.
– Stoga je prvi korak projekta doći do pionirskih podataka o rasprostranjenosti seksualne iznude u privatnom i javnom sektoru, koliko je ona zaista rasprostranjena u BiH – navela je.
Drugi korak je podizanje javne savijesti o terminu, jer, seksualna korupcija je nova tema u svijetu.
– Tokom kampanje nastojat ćemo doći do većeg broja prijava, a time i većih sudskih presuda osoba koje koriste svoju poziciju za zloupotrebu moći i ostvarivanje određene koristi – istakla je Ramić Marković.
Imamo veliki broj žena koje trpe mobing, seksualno uznemiravanje, dodala je, a svi ti oblici kršenja radnih prava, iako su neki od njih prepoznati i u krivičnom zakonu BiH, dovode do seksualne ucjene.
– Stoga je jako važno to posmatrati kao jedan začarani krug iz kojeg najčešće žena kao žrtva, teško izlazi, jer se nema kome obratiti, ali i zbog nepojverenja u sudske instance, takvi slučajevi se i ne prijavljuju – naglasila je ona.
Osim u Sarajevu, planirane su slične akcije i u drugim gradovima širom BiH, tokom kojih će javnost upoznati sa pojmom „sextortion“, kao posebnim oblikom rodno određene korupcije, te pružiti informacije o načinima prijave.
Pozivaju zainteresirane da se pridruže aktivnostima kako bi zajednički dali doprinos borbi protiv seksualne iznude.
(FENA)