Vrijeme je za četvrti međunarodni festival lutkarske umjetnosti (FLUM 2024).
2021. godine, samo godinu dana prije nego što će Pozorište lutaka u Mostaru napuniti sedamdesetu godinu, direktor Pozorišta Edin Kmetaš je imao potrebu i želju da vrata, jednog od najprepoznatljivijih pozorišta u Regionu, otvori za lutkarske stvaraoce iz cijelog svjeta. I tada je znao koliko je neophodno i koliko će značajno biti za djecu u Mostaru da putem lutkarskih predstava uče da prihvate osobenosti različitih kultura i tradicija, saopćeno je iz Pozorišta lutaka Mostar.
Sa velikom željom i entuzijazmom zaposleni u Pozorištu su učinili prve korake kako bi Mostar postao most na kome se susreću lutkarski umjetnici sa istoka i zapada, različitih kontinenata, donoseći u grad novu pozorišnu poetiku i raznovrsnost kulturnih sadržaja.
Danas je festival, na iznenađenje čak i onih koji su ga stvarali, daleko prevazišao početne ambicije, te ga mnogi svetski priznati umjetnici imaju u svom kaledaru kao nezaobilaznu pozorišnu manifestaciju.
Ovogodišnji, Četvrti FLUM, svečano će biti otvoren u subotu 21. septembra u 20 sati, na Međunarodni dan mira, i potrajat će sve do srijede, 25. septembra, kada će, takođe u 20 sati, biti svečano zatvaranje Festivala sa dodjelom nagrada za najbolja lutkarska ostvarenja u više kategorija. Tada će biti proglašena i najbolja predstava, koja će zaslužiti GRAND PRIX Festivala, tradicionalnu nagradu, skulpturu „Zlatni svitac“. Odluke o najboljim predstavama donosiće međunarodni stručni žiri.
Za takmičarski program FLUM-a, selektor Nedžad Maksumić, umjetnički direktor Pozorišta lutaka u Mostaru, odabrao je 13 predstava iz devet zemalja. Od Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske, do Estonije, Mađarske i Španije, od Rumunije do Slovenije, pa sve do daleke Republike Koreje. Neke od predstava su već imale svoja izvođenja na prestižnim svjetskim festivalima i okrenute su savremenim modelima lutkarstva. Publika u Mostaru imaće priliku da uživa u različitim formama lutkarskih predstava, od onih intimnih do „spektakl“ predstava. Prvi put Festival će ugostovati lutkarsku operu. Osim toga što predstave nose jasnu poruku jačanja identiteta i etičkih vrijednosti kod djece, one djeci pružaju i skrivene modele oblikovanja svijesti za dobro i lijepo.
Dokaz da Festival iz godine u godinu kvalitativno raste i da postaje veoma interesantan i za stručnu javnost je to što će ove godine FLUM okupiti veliki broj predstavnika svjetske asocijacije lutkara UNIMA. I ove godine, UNIMA International nastavlja saradnju sa Festivalom u smislu da će članovi asocijacije, majstori svjetske lutkarske scene, u pratećem programu festivala realizovati brojna, predavanja, panel diskusije i prezentacije savremenih tendencija u lutkarstvu. Festival će ugostiti izložbu fotografija priznatog svjetskog fotografa Richarda Termina, radove naše svjetski poznate lutkarice, Mostarke Ines Pasic, kao i drugih radova u saradnji s The Eugene O’Neill Theater iz SAD-a.
Također, u pratećem dijelu programa, pripremljene su brojne radionice za djecu osnovnoškolskog uzrasta koje će voditi istaknuti umjetnici i pedagozi iz oblasti lutkarstva iz Hrvatske i Republike Koreje.
Poseban program na festivalu je video projekcija „Let There Be Light“, koju zajedno sa
Pozorištem lutaka u Mostaru organizuje UNIMA Puppetry Collaboratorium, projekat koji je prošle godine nastao u Mostaru. Projekat simbolizira nadu za boljim razumijevanjem svih nacija na svetu i željom da reflektori svih pozorišta toga dana obasjaju Mostar. Festival je takođe dobio patronat UNESCO NGO Liaison Committee-a kroz predsjednika, gosp. Nicka Newlanda, koji će zajedno sa gđom Karen Smith, predsjednicom UNIMA International (Australija) i gosp. Dimitijem Jageneau, generalnim sekretarom UNIMA International (Belgija), prisustvovati otvaranju ovogodišnjeg izdanja FLUM festivala.
Tokom Festivala biće organizovana i panel diskusija na temu Teatra sjenki – Karađoz, jednom od najznačajnijih lutkarskih tehnika koja vuče korijene iz Republike Turske.
Bosna i Hercegovina i Mostar nose bogato naslijeđe ove lutkarske tehnike, što potvrđuje i kolekcija Hasiba Ramića u Nacionalnom muzeju u Sarajevu, kao poslednji tradicionalni lutkar u tehnici zaštićenoj pod UNESCO-ovom listom nematerijalne kulturne baštine, prepoznatoj u cijelom svijetu. Povodom toga, na FLUM stižu gosti iz Egipta, Libana, Argentine, Kanade, Italije, Češke, Grčke, Turske, Jordana, Singapura, Irana, Saudijske Arabije, Rumunije, Bugarske i Mađarske.
Više od dvije stotine gostiju i učesnika Festivala će imati priliku da razmjene svoja znanja i iskustva o lutkarskim savremenim tendencijama i da svoje domaćine, Pozorište lutaka u Mostaru, postave kao nezaobilaznu i svijetlu tačku na mapi svjetskog lutkarstva.
Predstave će biti igrane na scenama mostarskog Pozorišta lutaka, Narodnog pozorišta u Mostaru i Hrvatskog doma „Herceg Stjepan Kosača“.
FLUM ne samo da povezuje bogatu tradiciju i čuva kulturno naslijeđe, već i otvara vrata inovacijama u savremenom lutkarstvu, stvarajući most između historije i savremenosti.
Ulaz na sve predstave i programe Festivala je slobodan, te pruža priliku svim građanima da uživaju u ovom jedinstvenom i raznovrsnom umjetničkom iskustvu.
(Agencije)