Fondacija Mozaik, zajedno sa partnerskim organizacijama aktuelizirala je, na konferenciji ‘Podrška i finansiranje javnih kuhinja’, temu oslobađanja donacija hrane od plaćanja poreza na dodanu vrijednost (PDV).
Kako je kazao direktor Fondacije Mozaik Zoran Puljić, unutar inicijative gdje ozbiljno mijenjaju pravni okvir za filantropiju u BiH prepoznali su mogućnost da hrana, koja se inače uništava a ispravna je za ljudsku upotrebu, bude donirana javnim kuhinjama s namjerom da se pomogne stanovništvo u stanju socijalne potrebe.
– Govorimo o sistemskom rješenju koje bi trebalo da omogući da kompanije transparentno doniraju hranu u javne kuhinje krajnjem korisniku, a da pri tom ne plate PDV. Vlada pozitivno raspoloženje i dobra volja, s tim u vezi, na svim nivoima u BiH kao i u Upravi za indirektno oporezivanje. Zajedno radimo na iznalaženju sistemskog rješenja jer interes nam je svima isti – kazao je novinarima.
Pomoćnik direktora Sektora za poreze Uprave za indirektno oporezivanje Muharem Mašinović kaže da je cilj postići transparentan način i sistem donacija, u smislu pomoći, bez poreskog opterećenja.
Kako je istaknuto, prema raspoloživim podacima u Bosni i Hercegovini ima sasvim dovoljno hrane ispravne za ljudsku upotrebu i nema potrebe da iko bude gladan. Uslijed složene ekonomske situacije strahuje se da će mnogi postati korisnici javnih kuhinja što, kako je naglašeno, tu temu čini dodatno aktuelnom.
U analizi koja je proizišla iz inicijative ‘Niko gladan. Niko sam’, Fondacije Mozaik sa partnerima, naglašeno je da postojeći zakonski okvir u Bosni i Hercegovini ne stimulira preduzeća na odgovarajući način da doniraju hranu javnim kuhinjama i udruženjima koji brinu o osobama u stanju potrebe. Utvrđeno je da je ukupni iznos vrijednosti donirane hrane u 2020. godini iznosio 82,7 miliona KM sa uračunatim iznosom PDV-a od čega na plaćeni iznos PDV-a ide 12,01 miliona KM.
Zvanični podaci o količini uništene hrane u Bosni i Hercegovini ne postoje. Na osnovu podataka dobivenih iz primarnog istraživanja, utvrđeno je da je u 2020. godini vrijednost uništene hrane iznosila 126,6 miliona KM. S druge strane, procjene UN-a ukazuju da se godišnje uništi 140.000 tona hrane u Bosni i Hercegovini. Oba podatka su validne procjene, jer u Bosni i Hercegovini nema zvaničnog i do kraja preciznog podatka, tako da se navedeni podaci mogu koristiti u procjeni efekata uništene hrane.
Da je navedeni iznos uništene hrane doniran, država bi dobila kroz naplatu PDV-a 21,5 milioa KM. Preduzeća su imala troškove uništavanja hrane koji su iznosili pet posto vrijednosti donirane hrane ili 6,3 miliona KM.
– Najveću korist bi svi akteri imali ako bi bila uvedena stopa od 0% za donacije hrane, bez obzira na datum isteka roka trajanja. Jedno od rješenja za optimiziranje procesa doniranja hrane može biti i uspostavljanje digitalne banke hrane, kao online prostora za uvezivanje preduzeća koja žele transparentno donirati hranu sa javnim kuhinjama i udruženjima kojima je hrana potrebna i koji će je dostaviti do krajnjih korisnika – navodi se u analizi.
Inicijativa ‘Niko gladan. Niko sam’ dio je programa ‘Pravni okvir za filantropiju’ koji provodi Fondacija Mozaik zajedno sa partnerskim organizacijama (Fontacija Hastor, Udruženje Pomozi.ba, Mreže za izgradnju mira, Fondacija Trag i Catalyst Balkans) uz finansijsku podršku USAID-a.
(FENA)