Kao rijetka pojava, polarna svjetlost pojavila se širom Ujedinjenog Kraljevstva, oduševljavajući promatrače neba širom zemlje.
Polarna svjetlost je bila vidljiva nakon što je jedna od najjačih geomagnetskih oluja zadnjih godina pogodila Zemlju, a US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) izdala je upozorenje na rijetku solarnu oluju.
Oluje ovih razmjera mogle bi potencijalno utjecati na infrastrukturu, uključujući satelite i električnu mrežu, upozorila je NOAA.
BBC Weather je rekao da je vedro nebo, poput onoga u petak navečer, omogućilo posmatranje iz gotovo svih dijelova Ujedinjenog Kraljevstva.
Ljudi u Sjevernoj Irskoj, Škotskoj i sjevernim dijelovima Engleske obično imaju veću šansu da vide polarnu svjetlost.
U SAD-u, NOAA je rekla da su se svjetla mogla vidjeti na jugu sve do Alabame i sjeverne Kalifornije.
Mnoge europske sjeverne zemlje također su imale priliku vidjeti spektakl.
Kamere su snimile jarko ružičasto nebo iznad Austrije i ljubičasto nad Njemačkom, a promatrači u Slovačkoj, Švicarskoj, Danskoj i Poljskoj među ostalima su uživali u svjetlosnom šou.
Svjetla su također snimljena u Kini, s nebom boje fuksije koje fotografisano iznad sjevera zemlje.
Što je polarno svjetlo?
Polarna svjetlost – ili aurora borealis – pojavljuje se kao sjajne, kovitlajuće zavjese svjetla na noćnom nebu u rasponu boja od zelene do ružičaste i grimizne.
Uzrokuju ga naelektrisane čestice od sunca koje udaraju u gasove u Zemljinoj atmosferi.
Boje nastaju zbog različitih gasova u Zemljinoj atmosferi koje napajaju naelektrisane čestice.
Dva najčešća gasa u Zemljinoj atmosferi su azot i kisik. Atomi kisika svijetle zeleno, što je najčešće viđena boja u polarnom svjetlu, dok atomi azota emitiraju ljubičastu, plavu i ružičastu boju.
Najimpresivnije polarne svjetlosti nastaju kada Sunce emitira stvarno velike oblake čestica koji se nazivaju “koronalno izbacivanje mase”.
Izvor: BBC News
Prevod: AbrašMEDIA