Udruženje za edukaciju i razvoj “Dignitet” iz Mostara pokrenulo je inicijativu za pokretanja rada županijskog zavoda za pružanje besplatne pravne pomoći.
Na panel diskusiji predstavnici udruge podsjetili su da je Skupština Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) još 2013. godine usvojila Zakon o pružanju besplatne pravne pomoći, koji propisuje osnivanje županijskog zavoda za pružanje besplatne pravne pomoći.
Ministarstvo pravosuđa, uprave i lokalne samouprave HNŽ-a, Grad Mostar i UNDP osigurali su sredstva, prostor i opremu za rad zavoda, a Vlada HNŽ-a svečano je otvorila prostorije zavoda.
Raspisan je i javni natječaj za imenovanje direktora županijskog zavoda za pružanje besplatne pravne pomoć. Međutim, natječajna procedura nikada nije završena, pa ni zavod nije mogao početi s radom.
Iz udruge “Dignitet” podsjećaju kako Ministarstvo pravosuđa, uprave i lokalne samouprave HNŽ-a svake godine osigurava inicijalna sredstva u županijskom proračunu za zavod, opremu i prostorije, kao i predlaganje zakonskih i podzakonskih akata, ali županijski zavod za pružanje besplatne pravne pomoći i dalje ne radi.
“Svjesni važnosti postojanja županijskog zavoda, Udruženje ‘Dignitet’ odlučilo se pokrenuti inicijativu da se u što kraćem vremenskom periodu poduzmu sva potrebna sredstva da zavod počne funkcionirati. Posebno je poražavajuća činjenica da jedino Srednjobosanski kanton i HNŽ nisu svoje zavode učinili operativnim, odnosno dostupnim građanima. Treba naglasiti da je pravo na besplatnu pravnu pomoć jedno od osnovnih ljudskih prava, te podrazumijeva pravo svakog građanina na jednak pristup pravdi. Segment besplatne pravne pomoći je od naročitog značaja za pristup pravdi žrtvama svih oblika nasilja”, priopćeno je iz udruge “Dignitet”.
Inicijativa je pokrenuta u okviru projekta “Usudi se! Pokreni se!” koji provodi Udruženje “Dignitet”. u okviru projekta “Razvoj programa obuke za članove/članice općinskih/gradskih komisija za ravnopravnost spolova u Bosni i Hercegovini (2021-2022)”.
Projekt financira Europska unija u okviru programa Europski instrument za demokraciju i ljudska prava (EIDHR), a implementiraju ga Udruženje građana “Nešto više” i Amica Educa u suradnji s Gender centrom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i Gender centrom Vlade RS.
(FENA)