Pravo na grad: Za pametan, poslovan, otvoren i kulturan Mostar

Danas je u OKC Abrašević predstavljen program Neovisne liste #Pravonagrad i označen početak izborne kampanje pod nazivom #GospodinMostar.

“Poštovani sugrađani,
Mi smo Neovisna lista Pravo na grad, a naša priča počela je prije 4 godine realizacijom projekta Pravo na Grad. Na samom početku, to je bio još samo jedan običan projekt Mreže Naše društvo u okviru kojeg smo realizirali Istraživanje o zadovoljstvu građana Mostara javnim uslugama. U svojim odgovorima građani su naveli da su najviše nezadovoljni komunalnim uslugama, neodržavanjem zelenih površina, lokalnih cesta i lošim upravljanjem komunalnim otpadom. Daljnji aspekti rada Gradske uprave koji izazivaju nezadovoljstvo građana su urbanizam i građenje, imovinsko pravni poslovi, te generalno gospodarstvo i kultura.

Na samom početku istraživanja stanja u oblasti komunalnih djelatnosti došli smo do zapanjujućih podataka. Istražili smo stvarne tokove novca i utvrdili izlazak iz zakonskih okvira u mnogim oblastima, spoznali mnoge štetne posljedice po život i zdravlje građana Mostara. Podjela i potrošnja našeg novca na ovakav način ne nailazi na političke prepreke, a građani ostaju bez usluge dostojne čovjeka i građanina u 21. stoljeću. Političke strukture su godinama vrlo složno djelovale po pitanju nelegalne raspodjele proračunski sredstava. To je naš novac, novac građana. Istovremeno, građanima Mostara je servirana mržnja, netrpeljivost i loša usluga u gotovo svim oblastima koje izravno utječu na kvalitetu življenja. Grad Mostar, po riječima struke, po svim normativima i standardima, ima dovoljno novca da za par godinu dana postane najuređeniji grad u regiji, prelijepo mjesto za život.

Sva naša saznanja i dokumentaciju do koje smo došli sumirali smo i pretvorili u jedan dokument, a to je kaznena prijava protiv Gradonačelnika i njegovih suradnika vrijedna stotinjak milijuna maraka. Otkrili smo prisustvo otrova u našoj kanalizaciji, problem deponije i informirali javnost. Tužiteljstvo je na osnovu toga pokrenulo istragu po službenoj dužnosti označivši to djelo kao ugrožavanje sigurnosti i zdravlja građana Mostara. Ubrzo nakon toga, otkrili smo brojne malverzacije na projektu izgradnje pročistača. Strani investitori i donatori dodatno su potvrdili naša saznanja. Tužbe, istrage i pravosuđe se još uvijek čeka, ostali smo bez osjećaja za pravdu i javni interes.

Čekajući pravdu i pravosuđe, koje je kao i uvijek vrlo sporo, razmišljali smo što se još može napraviti kako bi se ostvario prvobitni cilj projekta Pravo na grad , a to je to je depolitizacija i stavljanje stvarnih problema lokalne zajednice u fokus interesa javnosti.

Brzo smo došli do zaključka, da ako možemo građanima govoriti sve što znamo o problemima koje smo istražili, moramo pronaći i način kako iznijeti i rješenja koja postoje i do kojih smo došli. Prepoznali smo da je potrebno osigurati infrastrukturu i kanal za neovisne ljude koji nešto žele uraditi, mogu i hoće, a da pri tome nisu opterećeni stranačkim strukturama i hijerarhijama. Takvim ljudima je mjesto u gradskom vijeću. Velike riječi ne znače ništa ako se ne pokaže osobnim primjerom. Kroz naš dosadašnji rad mi smo pokazali da se puno toga za dobrobit građana moglo uraditi i bez gradskog vijeća. I dok neki tek sada najavljuju razgovor s građanima i ulazak u gradske kvartove, mi to radimo već godinama.

Razvili smo četverogodišnji program za razvoj Grada Mostara i oformili listu, Neovisnu listu „Pravo na grad“. Ovim putem pozivamo sve građane Mostara i sve političke stranke da podrže naš program, bez obzira na rezultate izbora. Ovo je nešto čime se moramo svi baviti. U iduće četiri godine Mreža Naše društvo sigurno će se baviti ovim problemima, bez obzira na rezultate izbora.

Ulaskom u Gradsko vijeće sve bi postalo mnogo lakše, prije svega, zbog neometanog pristupa informacijama i dokumentaciji. Do sada je to bilo vrlo teško, jer se Gradska uprava na sve načine trudila da nam sve to oteža.

Pitanje razvoja Grada Mostara, paralelno sa istraživanjem svih negativnih procesa koji utječu na kvalitetu življenja, jeste nešto što nema alternativu.”

(AbrašMEDIA)

Irma Baralija: Ne smijemo dozvoliti da nam oduzmu budućnost na način na koji su nam oduzeli fabrike, imovinu, vrijeme i demokratiju u protekloj deceniji