Ministarstvo trgovine, turizma i zaštite okoline Hercegovačko – neretvanskog kantona organizovalo je Javnu raspravu o Nacrtu Zakona o zaštiti prirode na kojoj su bili prisutni predstavnici zainteresovanih kantonalnih ministarstava, jedinica lokalne samouprave, zaštićenih područja i nevladinog sektora.
U uvodnom dijelu Javne rasprave sudionicima se obratio dr. sc. Zejnil Trešnjo, pomoćnik ministra za zaštitu prirode i okoline, podsjećajući na to kako je Nacrt Zakona o zaštiti prirode Zaključkom utvrdila Skupština HNK ocjenjujući kako on predstavlja dobru osnovu za izradu prijedloga Zakona.
Navodeći razloge donošenja novog Zakona, pomoćnik Trešnjo istaknuo je kako su to, prije svega, uočeni nedostaci postojećeg Zakona u smislu njegove strukture i djelomične neprovedbe te potreba za unaprjeđenjem određenih dijelova zaštite prirode. Također, jedan od razloga za donošenjem novog Zakona je i potreba njegova usklađivanja s federalnim Zakonom o zaštiti prirode. Prezentovana su i nova zakonska rješenja pri čemu je posebno naglašeno kako su preciznije razrađene odredbe koje se odnose na postupanje pri otkriću novog speleološkog objekta, što raniji Zakon nije poznavao, dok je u određenim dijelovima kao što je definisanje, proglašavanje i očuvanje te upravljanje zaštićenim područjima, ovaj Zakon djelomično nastavio praksu ustanovljenu važećim Zakonom, ali i uveo nove kategorije zaštićenih područja. Nacrt Zakona o zaštiti prirode po prvi put reguliše i pitanje dodjele koncesija na zaštićenim područjima i speleološkim objektima te uslove i način obavljanja turističko-ugostiteljske i privrednih djelatnosti kojima se ne ugrožavaju zaštićene prirodne vrijednosti, što također nije bilo regulisano važećim Zakonom.
Na Javnoj raspravi, koja je imala svrhu prikupiti komentare i prijedloge svih predstavnika zainteresirane javnosti, podržano je donošenje novog kantonalnog Zakona o zaštiti prirode, a osim izrečenih primjedbi i sugestija na Javnoj raspravi, predlagač je ostavio mogućnost da one mogu biti dostavljene u pisanoj formi do 10. marta 2017.godine, a Ministarstvo će sve realne inicijative, prijedloge, sugestije i komentare uzeti u obzir i uzeti u obzir prilikom izrade Prijedloga Zakona o zaštiti prirode.
(AbrašMEDIA)