Predstavljen projekt ‘Proizvodnja povrća na balkonima’

U organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) u Mostaru je predstavljen projekt “Proizvodnja povrća na balkonima” kojeg finansira Turska razvojna agencija (TIKA).

U okviru projekta korisnici će dobiti vertikalne sustave za proizvodnju povrća, začinskog i ljekovitog bilja na balkonima, a bit će osigurana i edukacija o uzgoju povrća.

Pomoćnica ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede HNK-a Gordana Bošnjak kazala je kako je projekt usmjeren ka socijalnim kategorijama stanovništva, u prvom redu penzionerima, invalidima, osobama s posebnim potrebama, nezaposlenima, ali i gradskim vrtićima i drugim zainteresiranima s područja Mostara.

Petar Glamočlija s Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu rekao je da se radi o drugoj godini provedbe projekta. Pokusna faza u prvoj godini projekta odvijala se Sarajevu, a druga faza je proširena na sedam gradova iz BiH i neograničeni broj korisnika.

” Za razliku od siromašnog sloja stanovništva u ruralnim krajevima koji većinom ima pristup zemlji i mogu sebi proizvesti hranu, siromašnim građanima koji žive u urbanim sredinama to do sada nije bilo moguće. S obzirom da gradovi poput Mostara imaju povoljnu klimu i arhitekturu s dosta balkona i terasa, pokrenuli smo projekt urbane proizvodnje na vertikalnim zidovima koji će i stanovnicima gradova omogućiti pristup vlastitoj svježoj hrani “, kazao je Glamočlija.

Dodao je kako će tokom trajanja projekta stručnjaci s Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta pratiti proizvođače i pružati im tehničku podršku.

” Sama proizvodnja u posudama na balkonima je puno lakša nego kod uzgoja biljaka u vrtovima budući da su supstrati koji će se koristiti za uzgoj po prirodi sterilni i nemaju korovskih biljaka te imaju puno bolja fizičko-kemijska svojstva “, naglasio je Glamočlija.

Dekan Agronomsko-prehrambeno tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Mostaru Ivan Ostojić kazao je da ovakav vid proizvodnje ne zahtijeva posebne resurse i da se uz minimalna ulaganja mogu ostvariti značajne koristi, naglasivši bitnost samog porijekla i vlastitog uzgoja hrane za zdravlje ljudi.

(FENA)