Istraživanjem veličine tijela živih organizama na Zemlji, istraživači sa Univerziteta McGill i Univerziteta British Columbia otkrili su da je biomasa planeta, tj. materijal svih živih organizama, skoncentrisana u organizmima na dva kraja u spektru veličina.
Istraživači su pet godina prikupljali i analizirali podatke o veličini i biomasi svih vrsta živih organizama na planetu, od sićušnih jednoćelijskih organizama poput arheja u tlu i bakterija do velikih organizama poput plavih kitova i sekvoja.
Otkrili su da je obrazac prirode po kojem veliki i mali organizmi imaju prednost prisutan kod svih vrsta i da je izraženiji kod kopnenih organizama nego u morskim sredinama. Zanimljivo je i to da najveća veličina tijela ima iste gornje granice za više vrsta i tipova okoliša.
“Drveće, trave, podzemne gljive, mangrove, koralji, ribe i morski sisari imaju približne maksimalne veličine tijela. To bi moglo sugerirati da postoji univerzalna gornja granica veličine zbog ekoloških, evolucijskih ili biofizičkih ograničenja”, kaže glavni autor Eden Tekwa, trenutno naučni saradnik na Odsjeku za biologiju Univerziteta McGill.
“Što se tiče ljudi, već znamo da se sastojimo od relativno male biomase, ali naša veličina među svim živim organizmima otkriva naše mjesto u globalnom biomu. Pripadamo rasponu veličina koji obuhvata najveću biomasu, a to je relativno velika veličina tijela”, kaže Tekwa.
Predviđanje efekata klimatskih promjena
Katalogiziranje najčešćih veličina tijela ključni je korak za razumijevanje svijeta oko nas, kažu autori. Ovi rezultati također imaju važne implikacije za predviđanje utjecaja klimatskih promjena i ljudskih aktivnosti na biomasu planeta.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA