Mještani nekoliko sanskih sela koja gravitiraju površinskim kopovima rudnika mrkog uglja na području Kamengrad, organizirali su jučer protestno okupljanje kako bi upozorili na opasnost da, zbog djelovanja rudnika, ostanu bez puta.
Mještani Modre i Skucanog Vakufa se plaše da će lokalni put, koji ih preko sela Fajtovci, povezuje s regionalnim putem R-405, i predstavlja najbližu komunikaciju sa Sanskim Mostom, uskoro biti ugrožen.
“Ovdje smo se okupili kako bi ukazali na opasnost koja nam prijeti, jer se polje eksploatacije približilo na pedesetak metara od puta. Obzirom da se radi o zemljištu koje je podložno klizištima, vrlo lako bi se moglo dogoditi da u narednom periodu ostanemo bez ove saobraćajnice koja je žila kucavica za naša sela”, kaže Farko Beširević, jedan od predstavnika mještana.
Prema njegovim riječima, mještani više ovdašnjih sela se već godinama suočavaju s brojnim problemima zbog širenja rudokopa na kojima mrki ugalj eksploatiše firme “Lager” iz Posušja.
Mještani se žale kako su im ugrožene poljoprivredne parcele na koje se, kako tvrde, odlaže jalovina i pokrivka, te su mišljenja kako je zbog rudnika u potpunosti ugrožena poljoprivreda i proizvodnja zdrave hrane.
“Kako bi proširili eksploaticiono polje usudili su se čak da izmjeste i korito rijeke Modrašnice za nekih stotinak metara, tako da su potpuno promijenili njen tok. Od nadležnih institucija tražimo da zaštiti našu imovinu i zemljište koje se uzurpira bez pitanja, mada treba reći kako ima i značajan broj mještana koji prodaju svoju zemlju rudniku“, kaže Džafić.
Mještani su istakli kako će naredne sedmice organizovati protestni skup ispred zgrade Općine Sanski Most, kako bi ukazali na brojne probleme s kojima se suočavaju.
Prostesti zbog djelovanja rudnika dešavali su se i u proteklom periodu, kada su mještani sela Kamengrad organizirali danonoćne straže te protestvovali zbog namjere da se pokrene površinski kop Orišlje u blizini njihovog mjesta.
Također, protesti su organizovani i zbog teretnog saobraćaja i ogromnog broja kamiona koji saobraćaju ovdašnjim putevima prevozeći ugalj.
Međutim, u firmi “Lager” navode kako eksploataciju obavaljaju u skladu sa dozvolama koje su uredno pribavili i sukladno zakonima o rudarstvu, te da su otvoireni za sve moguće inspekcije.
Piše: Zlatan Čekić, N.N.