Stolac je jedini grad u Hercegovačko-neretvanskom kantonu koji je pokrenuo ideju otvaranja biblioteku za slabovidne i slijepe osobe. Naime, u sklopu već postojeće gradske bibilioteke žele osposobiti dio za osobe s invaliditetom, kako bi im se u ovom pogledu osigurale jednake mogućnosti za razvijanje ljubavi prema pisanoj riječi, piše federalna.ba
U samom centru stolačke čaršije, oslonjeni samo na dobru volju volontera i stranih donatora, djeluje jedina bibilioteka u ovom dijelu Hercegovine. No tu s aktivnostima ne staju, kroz brojne projekte koje realizuju nastoje da svoje usluge prilagode svima. Zasluge za sve ovo snosi Udruženje građana Iskra, koji svojom dobrom voljom i volonterskim angažmanom već osam godina pišu najljepše priče za Stolac.
„Stolac kao grad pjesnika i pisaca, nažalost, dugo iza rata nije imao gradsku biblioteku. Iščekivalo se hoće li se pokrenuti i onda smo, jednostavno, donijeli odluku da je pokrenemo“, govori Samir Zekić Seno, predsjednik Udruženja Iskra.
„Imali smo ideju da sama biblioteka ide kao poklon gradu, pošto nam je dosta i opterećenje jer svi smo mi privatnici, imamo neke svoje poslove. Ali stižemo nekako“, dodaje Anel Šator, predsjednik Udruženja Centar za kulturu.
Stižu i uvode novitete, tako da će uskoro jedan kutak u sklopu ove bibilioteke osposobiti za slabovidne ili slijepe osobe. Kako ističu, u Stocu nemaju veliki broj korisnika, ali naglašavaju da je ova biblioteka otvorena za sve ljubitelje pisane riječi iz okolnih gradova i općina, s više od 14.000 naslova knjižnog fonda.
„Da se napravi jedna govorna ili glasovna biblioteka koja će pomoći pri čitanju knjiga tim osobama koje se teško snalaze u knjigama. Bit će nam drago da se ljudi susreću i druže, da ovo bude i kao mjesto druženja“, ističe Zekić.
No, da je Stolac primjer dobre prakse i ostalim lokalnim samoupravama potvrđuju i iz udruženja Samostalni korak, koju sudjeluju u obuci volontera za rad s osobama s invaliditetom.
„Ovakva biblioteka za slijepa lica u Stocu će biti od velikog značaja za osobe s invaliditetom. Navest ću lični primjer, majka sam 11-godišnje djevojčice i meni jako znači biblioteka za slijepe u Sarajevu, gdje mogu da dobijem lektire za djevojčicu u zvučnoj tehnici, na brajevom pismu u određenim pristupačnim formatima“, kaže Almira Hasić, voditeljica Udruženja Samostalan korak.
Pored Sarajeva, ovakve biolioteke postoje još u Tuzli i Cazinu, a Stolac je prvi u HNK-u koji se odlučio na ovaj korak. A realizacija ove ideje provodi se kroz projekat „Snaga Hercegovine“, koji finansira USAID, a konkretno u ovom dijelu Bosne i Hercegovine provodi poduzetnički centar LINK.
„I mi smo na neki način inicijatori i pokušavamo što više međunarodnih organizacija koje djeluju na području Bosne i Hercegovine da dovučemo sa svojim programima u Hercegovinu i da otvorimo vrata svim jedinicama lokalne samouprave u Hercegovini za implementaciju ovako pozitivnih priča“, navodi Tomislav Majić, predsjednik Poduzetničkog centra LINK Mostar.
Stoga nastoje da animiraju jedinice lokalne samouprave da više ovakvih priča podržavaju kroz financijsku konstrukciju i da se ne oslanjamo samo na strane donatore. Jer samo za dva mjeseca Stolac će biti u posjedu biblioteke za slabovidne i slijepe osobe.
Federalna.ba