Historijski muzej BiH domaćin je historičarima i naučnicima drugih profila iz BiH i drugih država Evrope na prvom Festivalu historije u BiH koji će naredna tri dana razgovarati o ozbiljnim temama i te teme kroz različite sadržaje (paneli, diskusije, okrugli stolovi, promocije knjiga, prezentacije, projekcije filmova) nastojati približiti široj javnosti.
Predsjednik Udruženja za modernu historiju prof. dr. Husnija Kamberović kazao je novinarima da je taj festival zamišljen kao ozbiljna priča, ozbiljnih ljudi o ozbiljnim temama. Kaže da profil sudionika obećava kvalitetu i nove sadržaje za građanstvo, ali i oni sami će kroz diskusiju jedni od drugih učiti.
Urednik “Almanaha” i profesor iz Crne Gore Šerbo Rastoder kaže da predstavnici akademske zajednice BiH i Crne Gore imaju ustaljenu saradnju kako na nivou država (u okviru historijskih istraživanja) tako i pojedinačno. Bitnim za regiju označio je razmjenu iskustava koja će im biti omogućena i na ovom festivalu historije.
“Dolazim iz zajednice koja se, u jugoslavenskim okvirima, smatra najmanjom ali je sa stanovišta historijske nauke najveća ne samo po produktivnosti historiografije nego i po onome što historija znači u Crnoj Gori”, kazao je.
Zara Malićbegović kaže da University Press na tom skupu sudjeluje u okviru History book festa koji prezentira serijske i monografske publikacije, a povjerenje im je ukazalo 12 bh. izdavača.
Organizatori ovog festivala su Udruženje za modernu historiju, Historijski muzej BiH i University Press, a kroz različite aktivnosti pristupa temama iz historije Drugog svjetskog rata, socijalizma i historije Jugoslavije, otvarajući mladim istraživačima mogućnost razmjene mišljenja i iskustva s internacionalnim, regionalnim i domaćim profesorima, naučnicima, aktivistima.
U okviru programa Festivala značajno mjesto zauzimaju aktivnosti koje Historijski muzej BiH implementira kroz djelovanje platforme “(Ne)primjereni spomenici”.
Historijski muzej BiH postao je 2015. član te platforme, a cilj je uspostavljanje okvira za dugoročnu saradnju organizacija s područja EU, zapadnog Balkana, koje se bave revalorizacijom i zaštitom antifašističkog naslijeđa i spomeničke baštine u vezi s NOB-om.
(FENA)