Istraživačica koja se bavila vezom radikalne desnice u Srbiji sa ekstremnom desnicom u Rusiji Ana Dević ocijenila je da je radikalizacija desnice globalna pojava, izvještava Beta.
Ona je istakla da u “našim okvirima” ima određene specifičnosti, jer se bazira na antikomunizmu i postepenoj rehabilitaciji fašizma.
Na predstavljanju istraživanja, sinoć u Novom Sadu, Dević je kazala da se, kada je riječ o Rusiji i Srbiji, veza ogleda i u sličnoj “potrebi za amnezijom komunističkog perioda”.
“Mi ne priznajemo da su nas oslobodili partizani, već tokom poseta Putina pobedu nad fašizmom delegiramo crvenoarmejcima”, kazala je Dević u diskusiji o rezultatima njenog istraživanja koje nosi naziv “Evroazijska krila Srbije: Srpski afiniteti prema ruskoj radikalnoj desnici”.
Dodala je da veze sa ektremističkom radikalnom desnicom u Rusiji takođe postoje.
“Nakon zabrane Obraza najistaknutija grupa iz Srbije u tom pogledu je organizacija Naši, čiji predstavnici su boravili u Rusiji na poziv tamošnje ekstremističke organizacije. U Rusiji postoji oko 3.000 takozvanih vojno-duhovnih kampova, što je bila inspiracija i našim organizacijama da takve kampove otvaraju i u Srbiji”, navela je Dević.
Istraživačica Nike Ventholt kazala je da je njeno istraživanje pod nazivom “Prošlost u službi ekstremnih ideja u Srbiji: Narativi o istorijskom nasilju kod desničarskih ekstremista i islamista”, pokazalo da je takvim grupacijama zajedničko da “koriste istoriju da bi opravdali svoje djelovanje”.
Prema njenim riječima, neke desne političke partije vezuju svoje agende za odnos prema Drugom svjetskom ratu i socijalističkoj prošlosti regiona bivše Jugoslavije.
“Takav narativ na nivou ekstremističkih grupa manifestuje se kroz reviziju istorije i slavljenje kolaboracionista poput Milana Nedića”, objasnila je Ventholt.
Politikolog Marija Đorić ocijenila je da fenomen ekstremizma nije imanentan samo Srbiji, već i širem regionu, pa i svijetu, te da ekstremisti “internacionalno veoma dobro sarađuju”.
Kako je objasnila, na balkanskom prostoru “savremeni ekstremizam je posledica ratnih dešavanja”.
“Ekstremizam je uvek povezan sa nasiljem i veoma je opasan jer je on uvertira terorizma”, istakla je ona.
Istraživanje ove i srodnih tema rađeno je u okviru projekta “Borba protiv nasilnog ekstremizma u Srbiji – rano upozoravanje i prevencija”, koji sprovodi Misija OEBS.
(Agencije)