Evropska komisija previše se oslanja na nekolicinu konsultantskih kompanija, utvrdio je Evropski revizorski sud (ECA) u izvještaju, upozorivši na brojne “rupe” u propisima i na moguće sukobe interesa.
Komisija je između 2017. i 2019. godine potpisala ugovore sa 2.769 konsultanata, ali čak 22 posto ugovorima utanačenog iznosa, od gotovo 600 miliona eura, isplaćeno je za deset kompanija na vrhu ljestvice, pokazao je izvještaj ECA.
“Drugim riječima, neki odjeli u EK-a u velikoj se mjeri oslanjaju na relativno mali broj dobavljača [usluga]”, zaključuju revizori.
Brisel je u proteklim godinama sklopio ugovore vrijedne gotovo milijardu eura godišnje za usluge savjetovanja, istraživanja i analiza, a konsultanti su uglavnom uključeni u provedbu politike proširenja i odnosa sa susjedima.
Njihovi poslovi pokrivaju i međunarodna partnerstva, instrumente vanjske politike i mjere zaštite okoliša i klime.
Revizori su upozorili da ne postoje smjernice koji se zadaci EK-a i u kojoj mjeri mogu prepuštati kompanijama, ni definicija usluga vanjskih konsultanata.
Nije utvrđeno ni koje bi poslove ipak trebala odrađivati Komisija.
Odrađeni se posao ne analizira, što dovodi do pretjerane ovisnosti o nekolicini pružatelja usluga i prijetnje sukoba interesa, naglašavaju revizori.
“Evropska komisija trebala bi se pobrinuti da maksimizira vrijednost dobijenu za novac koji isplaćuje”, rekao je glavni autor izvještaja Francois-Roger Cazala.
Glavni autor izvještaja Roger Cazala poziva izvršnu vlast Evropske unije da redovno i tačno izvještava o angažmanu konsultanata i angažmanu vanjskih konsultanata.
“Potrebno je više transparentnosti i odgovornosti u pitanju zadataka koji se mogu povjeriti vanjskim dobavljačima i upravljanja rizicima koncentracije dobavljača, prekomjerne ovisnosti i sukoba interesa”, naglasio je Cazala.
(Agencije)