Rijeke i dalje prijete brojnim objektima, najteže u Prijedoru i Sanskom Mostu

Nabujale rijeke uzrokovale su brojne probleme u Bosni i Hercegovini, a u subotu je najteže stanje bilo na sjeveru i sjeverozapadu te zemlje jer se voda izlila iz riječnih korita na području Sanskog Mosta, Prijedora te još nekoliko manjih mjesta.

U Prijedoru je u noći između petka i subote proglašeno vanredno stanje odbrane od poplava, a lokalne su vlasti izvijestile kako je ugroženo 350 objekata dok su dvije porodice morale biti evakuirane iz svojih domova.

U Sanskom Mostu rijeka Sana je u subotu ujutro bila na nivou od gotovo 430 centimetara, a tokom noći voda je prodrla i u zgradu općine pa je morala biti organizirana akcija izvlačenja arhive koja je tamo pohranjena.

Na području Bosanske Gradiške poplavljeno je pedesetak stambenih i pomoćnih objekata, no iz lokalne civilne zaštite tvrde kako je najkritičnije razdoblje prošlo jer je nivo vode prestao rasti nakon što su oslabile kišne padavine.

Voda se postupno povlači i na području 16 banjolučkih naselja koja su poplavljena u petak i gdje je također proglašeno stanje vanredne odbrane od poplava.

“Rijeke Vrbas i Bosna su u opadanju i nema potrebe za širenjem panike, ali ni prostora za opuštanje”, kazao je direktor Uprave civilne zaštite Republike Srpske Boris Trninić.

Više regionalnih cesta na sjeveru BiH ipak je i dalje pod vodom pa je promet u prekidu, a entitetski automoto klubovi pozivaju vozače da budu oprezni i provjere stanje na prometnicama ukoliko putuju tim područjima.

Vanredno stanje na području Hrvatske Kostajnice

Vanredno stanje odbrane od poplava od jutros je uvedeno i za rijeku Unu na području Hrvatske Kostajnice jer su vodostaji premašili referentni novo od 450 centimetara te zasad montažno-demontažni sistem izdržava, i sve bi trebalo proći bez većih problema, poručili su iz Hrvatskih voda.

“Za sada montažno-demontažni sustav izdržava u cijeloj svojoj dužini od 540 metara. Očekujemo maksimalne vodostaje rijeke Une na razini od plus 480 centimetara i sve bi trebalo proći bez većih problema”, izjavio je Hini Tomislav Novosel iz Glavnog centra obrane od poplava Hrvatskih voda.

Rekao je da će biti u prekidu promet državnom cestom Hrvatska Kostajnica – Hrvatska Dubica te isto tako uzvodno u smjeru Hrvatska Kostajnica – Dvor. Zamolio je građane za razumijevanje i da, ako baš moraju danas doći, dođu obilaznim pravcima do Hrvatske Kostajnice.

Novosel je istaknuo da se danas fokus Hrvatskih voda i odbrane od poplava seli na velike rijeke, uz Unu i na Koranu, Kupu i Savu.

Zabilježeni su povišeni vodostaji u donjem toku Save jer su pojačani dotoci iz bosanskih velikih pritoka Vrbasa i Bosne, ali Novosel umiruje građane i kaže da će vodostaji biti od metra do dva i pol metra niži nego što su bili 2014. godine. U idućim će se danima provoditi redovne mjere odbrane od poplava, no nadaju se bez većih problema na cijelom donjem toku Save, od Jasenovca do Županje, rekao je Novosel.

Na karlovačkom području stanje relativno dobro

Na karlovačkom području vodostaji će biti na nivo od plus 750 centimetara, ali to je, kaže Novosel, još uvijek pola metra niže u odnosu na neke vodostaje koji bi pravili znatnije probleme.

Samim time i nizvodno, rijekom Kupom od Karlovca do Siska, ne očekuju veće probleme.

Novosel kaže da je stanje relativno dobro, te da im “na ruku ide i što kiša lagano prestaje, odnosno znatnije su manje količine kišnih oborina koje se danas očekuju u odnosu na jučerašnji dan”.

Podsjetio je da je jučer bilo najteže stanje na području Slavonije, u općini Đurđenovac i u gradu Orahovici te da je tamo došlo do relaksacije stanja na terenu. “Znači, s prestankom oborina odmah je došlo i do opadanja vodostaja pa se polako ta poplavljena voda povlači”, istaknuo je Novosel.

Kaže da je nažalost od tih manjih bujičnih vodotoka na području općine Đurđenovac, u Đurđenovcu i okolnim naseljima na području općine bilo ugroženo više od 200 kuća i objekata ali stanje se sada popravlja, te slijedi sušenje i čišćenje prostora.

(Agencije)