Na javnoj raspravi u organizaciji Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, predlagača dopuna Zakona o električnoj energiji u FBiH, koja je održana u srijedu, 19. siječnja u prostorijama gradske Vijećnice u Mostaru, javnost je trebala imati priliku iznijeti stavove o predloženim zakonskim izmjenama, koje, između ostalog, predviđaju zabranu izdavanja energetskih dozvola za nove male hidroelektrane.
Umjesto toga, ekološka aktivistica Aarhus centra je izvrijeđana je na najprostiji način od strane Filipa Kozine, vlasnika mini-hidrocentrale u Prozor-Rami.
Predsjednik Ekološko-humanitarne udruge Gotuša i glavni koordinator Koalicije za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine, Robert Oroz osuđuje napade na aktiviste/ice, navodeći kako je ovakvih napada bilo mnogo te da je “jasno da je prisutna i nervoza jer se radi o jako velikim prihodima koji se ostvaruju gradnjom mHE, a svako kašnjenje u gradnji ili obustava gradnje investitorima je veliki gubitak”.
Također, tijekom rasprave, vlasnici malih hidroelektrana tvrdili su kako nije istina da proizvode samo 2% električne energije te su optužili aktiviste/ice da ništa ne rade i da samo primaju novac za udruženja.
“Svakako da osuđujem napad na aktivistice Aarhus centra, ali i svaki drugi napad na bilo kojeg aktivistu, a koji nažalost nisu rijetki. Podatci o tome da mHE proizvode svega 2,2 % od ukupne proizvodnje preuzeti su sa službene stranice Državna regulatorna komisija za električnu energiju (DERK). To je zvanični izvještaj iz 2020., za prošlu godinu još nije objavljen. Napadi na aktiviste u BiH, ali i u regiji, nisu ništa novo. To je samo slika bahatosti vlasnika mHE koji su naučili godinama da rade šta i kako hoće. Jasno je da je prisutna i nervoza jer se radi o jako velikim prihodima koji se ostvaruju gradnjom mHE, a svako kašnjenje u gradnji ili obustava gradnje investitorima je veliki gubitak”.
Prijedloge dopuna Zakona o električnoj energiji u FBiH građani/ke i aktivisti/kinje još uvijek se mogu komentirati.
“Ovaj prijedlog zakona još uvijek se može komentirati, pozivam sve aktiviste da to i urade. Pismeni komentari mogu se dostaviti na adresu ministarstva: Alekse Šantića b.b, 88000 Mostar ili na elektronsku adresu kabinet@fmeri.gov.ba najkasnije do 26.01.2022. godine”, naglašava Oroz.
“Moram ovdje napomenuti i sam predsjednik udruženja vlasnika mHE (APEOR) gosp. Drago Lukenda 2007. godine drvenom palicom pretukao gosp. Zejnila Trešnju tadašnjeg pomoćnika ministra zbog odbijanja zahtjeva za izdavanje okolinske dozvole.
Taj isti gospodin je danas prozivao udruženje Eko akcija te iznio niz neistina na račun Anesa Podića. Krajem prošle godine ovo udruženje je kontrolirala federalna inspekcija na zahtjev ministra privrede KS”, dodaje Oroz.
Oroz nastavlja da je ovakvih “napada” na aktiviste bilo i u skorijoj prošlosti, tako po prijavi ministra Adnana Delića inspekcija stiže na vrata Udruženja Eko akcija.
Podsjetimo, Delić je uputio zahtjev Ministarstvu pravde u decembru da izvrše provjeru o usklađenosti svih akata i nadzor u Udruženju Eko akcija i to nakon što je ovo udruženje bilo najglasnije u skretanju pažnje na neregularnosti kada je riječ o davanju dozvola za gradnju skladišta kerozina u vodozaštitnoj zoni na Dobrinji.
“Izgleda da je Fortina Vlada Kantona Sarajevo, žestoko reklamirana poštena vlada, najprilježniji čuvar sponzorskih aspiracija Naroda i pravde. Tako umjesto na gradilište skladišta kerozina u vodozaštitnoj zoni ili na gradilište elitnih kanalizacija na našim planinama – inspekcija stiže na vrata Udruženja Eko akcija. Po prijavi ministra Adnana Delića, kojeg je tu postavio Narod i pravda”, navode aktivisti Eko akcije u objavi od 7. prosinca 2021.
Piše: Aldina Lipovac-Jandrić, AbrašMEDIA