SAD: Antifašisti povezani sa nula ubistava u zadnjih dvadeset i pet godina

Upozorenja na opasnost od antifa i “radikalno lijevog fašizma” Donald Trump je učinio centralnim dijelom kampanje za ponovni izbor. U stvarnosti, napadi ljevičara se ne mogu porediti sa nasiljem ekstremne desnice, a antifašistički aktivisti nisu povezani niti sa jednim ubistvom već decenijama, rezultati su nove studije.

Nova baza podataka o gotovo 900 politički motivisanih napada i zavjera u SAD-u od 1994. godine uključuje samo jedan napad koji je izveo antifašista, a koji je za posljedicu imao smrtni slučaj. U tom slučaju jedina osoba koja je ubijena bio je sam počinitelj.

Navedeni napad dogodio se u julu 2019. godine, kada je Willema von Spronsena, 69-godišnjeg bijelca, policija ubila ispred Ice pritvoreničkog centra u Tacomi, u Washingtonu. Vlasti su tvrdile da je von Spronsen bacao molotovljeve koktele i palio baklje, da je zapalio automobil i da je imao pušku. Lokalni aktivisti rekli su medijima da vjeruju da je pokušao uništiti autobuse parkirane izvan objekta koji su služili za prijevoz ljudi koji su trebali biti deportovani.

Bazu podataka sakupili su istraživači Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS), centrističkog thinktanka, a uvid u podatke imao je Guardian.

U mnogim napadima ljevičara, navedenim u bazi podataka CSIS-a, uključujući anarhiste, ekološke grupe i druge, uopšte nije bilo smrtnih slučajeva. Ljevičari, posebno aktivisti za prava životinja, često ciljaju poslovne prostore ili zgrade, “a njihovo osnovno oružje bilo je zapaljivo sredstvo za izazivanje požara ili uništavanje infrastrukture – ne za ubijanje ljudi”, rekao je Jones, istraživač koji je vodio stvaranje baze podataka.

U istom periodu američki bijeli suprematisti i drugi desni ekstremisti odgovorni su za napade u kojima je živote izgubilo 329 žrtava.

Ove informacije objavljene su nakon što su dužnosnici Trumpove administracije ponovili upozorenja predsjednika o nasilnoj revoluciji “ljevičara”. “Grupe radikala i agitatora iskorištavaju situaciju da slijede svoj vlastiti zasebni, nasilni i ekstremistički plan”, izjavio je glavni odvjetnik William Barr, usred protesta koji se održavaju širom zemlje, nakon smrti Georgea Floyda. Nova pravosudna radna grupa protiv nasilnih antivladinih ekstremista navela je “antifa” kao glavnu prijetnju, istovremeno ne spominjući bijele suprematiste.

Iako se istraživači ponekad ne slažu kako kategorisati ideologiju konkretnih napada, više baza podataka koje prate ekstremističko nasilje, uključujući bazu koju održava “Liga za borbu protiv klevete” i novinari “Centra za istraživačko novinarstvo” uočili su isti trend: nasilni napadi desničara, a ne „radikalnih ljevičara“, predstavljaju veću smrtonosnu prijetnju za Amerikance.

“Nasilje ljevice nije predstavljalo značajnu terorističku prijetnju”, izjavio je Seth Jones, stručnjak za borbu protiv terorizma koji je vodio izradu baze podataka CSIS-a.

(AbrašMEDIA)