Tema drugog godišnjeg Međunarodnog dana čistog zraka za plavo nebo, koji se 7. septembra obilježava pod pokroviteljstvom Programa Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP), je ove godine “Zdrav zrak, zdrava planeta”. Tim povodom, Institut za zdravlje i sigurnost hrane je u Zenici organizirao seminar o utjecaju zagađenog zraka na zdravlje građana i cijele Planete.
– Zagađenje zraka je gorući problem i smatra se da uzrokuje veliki broj zdravstvenih poteškoća, ističe dr. Jasmin Durmišević iz Odjeljenja za zdravstvenu ekologiju i higijenu Instituta.
Procjene UN-a kažu da 92 posto stanovnika Planete udiše zagađen, a samo osam posto ima priliku udisati čist zrak. Na skupu u Zenici prezentirani su aktuelni podaci o zagađenju u svijetu, BiH i Zeničko-dobojskom kantonu, kao i posljedice koje je pandemija COVID-19 i sve vezano za nju, poput smanjenja putovanja, korištenja prijevoza i umanjenje industrijskog djelovanja uticalo na nivo zagađenosti,saopćio je Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica .
– Procjenjuje se da godišnje od posljedica zagađenja zraka prijevremeno umre sedam miliona ljudi, ističe rukovoditeljica Odjeljenja za promociju zdravlja u INZ-u Elma Kuduzović, dodajući da je posljednjih decenija, osim brige za respiratorni, mnogo više pažnje se, u kontekstu zagađenja zraka, posvećuje problemima kardio-vaskularnih bolesti, te na bolesti reproduktivnog, imunološkog i neurološkog sistema.
Čist zrak, ističu stručnjaci INZ-a, važan je za zdravlje i svakodnevni život ljudi, dok je zagađenje zraka najveći ekološki rizik za ljudsko zdravlje i jedan od glavnih globalnih uzroka smrti i bolesti koje se mogu izbjeći. Zagađenje zraka nesrazmjerno pogađa žene, djecu i starije osobe, a također ima negativan utjecaj na ekosisteme.
(FENA)