Sanjin Sefić osuđen na 17 i po godina zatvora

Sanjin Sefić osuđen je na 17 i po godina zatvora u ponovljenom postupku na Kantonalnom sudu Sarajevo.

Proglašen je krivim za izazivanje saobraćajne nesreće u kojoj su smrtno stradale dvije studentice.

Sefić je 10. oktobra 2016. izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj su smrtno stradale Selma Agić i Edita Malkoč, studentice Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Nije doveden u sudnicu, a presuda je izrečena i bez prisustva publike. U sudnici su bili samo sudija Igor Todorović, advokat Kerim Čelik i tužiteljica Jasminka Knežević, prenosi Klix.ba.

Tužilaštvo je dokazalo da je Sefić prošao kroz crveno svjetlo očevim Golfom 6 i da je vozio neprilagođenom brzinom kad je oborio djevojke koje su prelazile ulicu na pješačkom prelazu kada je bilo upaljeno zeleno svjetlo za pješake.

Agić je teškim povredama podlegla na mjestu nesreće, dok je Malkoč preminula u Klinici urgentne medicine KCUS-a.

Prvostepeni postupak

Sefić je u prvostepenom postupku proglašen krivim za teško krivično djelo protiv sigurnosti javnog saobraćaja i krivično djelo neukazivanja pomoći osobi povrijeđenoj u saobraćajnoj nesreći, te osuđen na jedinstvenu zatvorsku kaznu u trajanju 14 i po godina (za teško krivično djelo 14 godina, a za neukazivanje pomoći godinu).

Suđeno mu je po optužnici kojom se tereti da je 10. oktobra 2016. u večernjim satima, u ulici Zmaja od Bosne u Sarajevu, vozeći brzinom gotovo 105 km/h i pritom prošavši kroz crveno svjetlo na semaforu, usmrtio Selmu Agić iz Bugojna i Editu Malkoč iz Bosanske Krupe, nakon čega je pobjegao s mjesta nesreće.

U istom predmetu Sara Sefić, te Dino Alić i Amar Salihović optuženi su da su pomogli Sanjinu da pobjegne iz države, a Saud Nišić za pomoć Sari Sefić, Aliću i Salihoviću nakon izvršenja krivičnog djela.

Oni su na prvostepenom postupku oslobođeni optužbi za krivično djelo pomoć počiniocu nakon počinjenog krivičnog djela.
Bijeg u Srbiju

Sefić je odmah nakon nesreće pobjegao u Srbiju, međutim, tamo je uhapšen i boravio je u ekstradicijskom pritvoru u Novom Sadu. U Srbiji je bio do provođenja ekstradicijskog postupka, a 9. januara 2017. izručen je bh. pravosuđu.

Brojni građani nakon tog incidenta izašli su na ulice i tražili od vlasti veću sigurnost u saobraćaju i kažnjavanje onih koji ugrožavaju tu sigurnost.

(Agencije)