U okviru projekta “Mostar – Prostori koji pokreću”, a u sklopu Tjedna za planet Zemlju, u Hrvatskom domu “Herceg Stjepan Kosača” u Mostaru je upriličena pričaonica na temu “Teba li tebi javni prostor?”.
U pričaonici građani imaju priliku sudjelovati i postavljati pitanja o spomenutoj temi, a također dobili su i listić na koji mogu napisati što je po njima najveći problem u javnom prostoru Mostara i kako taj problem riješiti.
Mostarske i Mostarci večeras su imali priliku s predstavnicima mostarskih nevladinih udruga razgovarati o javnim i zelenim površinama u Mostaru.
Predsjednica Udruženja za afirmaciju arhitekture, kulture prostora i vizualnih umjetnosti “Fora” Esma Šantić govorila je o tome čemu služe javni prostori iz arhitektonske perspektive. Među ostalim, kazala je kako je to prostor za socijalnu interakciju i kako je jako bitan za sve građane jer takvi prostori kreiraju zajedništvo.
Javni prostor je neodvojiv od ekonomskog i kulturnog, poručila je Šantić.
Predsjednik udruge “Majski cvijet” Oliver Arapović pričao je o borbi za Bunske kanale, odnosno o borbi protiv izgradnje minihidroelektrana na Buni.
“Mostar – Prostori koji pokreću” projekt je čiji je cilj unaprijediti sadržaje i korištenje otvorenih i zatvorenih javnih prostora u Mostaru.
Sudionici pričaonice složili su se da javni prostor pripada građanima grada koji se moraju aktivnije uključiti kako bi doprinijeli poboljšanju kvalitete života.
Javni prostori su javno dobro i pripadaju svim građanima i imaju ulogu dnevnog boravka u kojima se ljudi susreću i druže, istaknuto je.
Maja Vejzović iz Agencije lokalne demokracije (LDA) Mostar, organizator događaja, kazala je kako će nakon razgovora s građanima biti sumirani zaključci koji će zatim biti upućeni Uredu gradonačelnika Mostara i Ministarstvu turizma i zaštite okoliša HNŽ-a.
Po njezini riječima, spomenuti projekt provodit će se iduće dvije godine, a financira ga Vlada Ujedinjenog Kraljevstva.
Nositelj projekta je People in Need, češka neprofitna, nevladina organizacija koja pruža humanitarnu i razvojnu pomoć u više od 30 zemalja diljem svijeta. Zajedno s njima ravnopravni članovi konzorcija su Everyday Peace Indicators, OKC Abrašević, LDA Mostar i Udruženje “Nešto više”.
(FENA)