SDP i DF predstavili prijedlog za izmjenu Izbornog zakona

Predstavnici Socijaldemokratske partije BiH (SDP BiH) i Demokratske fronte (DF) na današnjoj konferenciji za novinare predstavili su prijedlog Zakona o izbornim jedinicama i broju mandata Parlamenta Federacije BiH, saopćio je SDP BiH.

Prisutnima su se obratili predsjednik SDP BiH Nermin Nikšić, predsjednik DF Željko Komšić, te šefovi klubova ovih stranaka u federalnom Parlamentu Elvir Karajbić i Dženan Đonlagić.

Prijedlog ovog zakona maksimalno je usklađen sa Ustavom BiH, Ustavom Federacije BiH te Izbornim zakonom BiH i sastoji se od dva dijela.

Prvi dio uređuje izborne jedinice i broj mandata u izbornim jedinicama za Predstavnički dom Parlamenta FBiH, u skladu sa demokratskim principima vrijednosti glasa i jednakosti građana u ostvarivanju prava da biraju svoje predstavnike pod jednakim uslovima.

Radi se o zakonskoj obavezi Parlamenta Federacije BiH koja proističe iz Izbornog Zakona BiH, a koja nije ispoštovana 15 godina i za posljedicu ima diskriminaciju građana FBiH.

Drugi dio zakona uređuje broj i strukturu delegata Doma naroda u skladu sa Ustavom FBiH i principima sadržanim u presudi Ustavnog suda BiH po zahtjevu Bože Ljubića.

Presudom je utvrđeno da je potrebno mijenjati imperativnu odredbu Izbornog zakona kako bi svaki konstitutivni narod dobio jedno mjesto u kantonalnim skupštinama.

Ustav FBiH jasno propisuje da će svaki konstitutivni narod iz svakog kantona dobiti najmanje jedno mjesto, ukoliko postoji najmanje jedan takav zastupnik u zakonodavnom tijelu tog kantona.

Upravo u skladu sa tom ustavnom odredbom, te sa drugim ključnim principom iz Ustava FBiH i Izbornog zakona, a to je popis stanovništva iz 1991. godine, kao osnovom za sva izračunavanja koja zahtijevaju demografske podatke do provedbe Aneksa 7, utvrđen je broj i struktura delegata u Domu naroda.

Osim toga, ovim zakonom se omogućava razrješenje situacije u slučaju nedostatka delegata u nekom klubu i to samo u ovom izbornom ciklusu ili do promjene Ustava FBiH.

Prijedlog Zakona je usklađen sa temeljnim demokratskim principima koji važe u modernim evropskim zemljama, a koji su objedinjeni u preporukama Venecijanske komisije izdatim 2002. godine.

Zakon je također usklađen sa mišljenjem Venecijanske komisije, koje je dostavljeno Ustavnom sudu BiH u sklopu rasprave u predmetu po zahtjevu Bože Ljubića, a u kojem je preporučeno da se rješenje ovog pitanja traži upravo u okviru pravilnog tumačenja i primjene odredbi Ustava FBiH.

Na kraju je naglašeno da će klubovi SDP-a i DF-a što hitnije tražiti održavanje vanredne sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH na kojoj će ovaj prijedlog Zakona biti jedina tačka dnevnog reda.

(Onasa)