U poplavi svakodnevnih vijesti koje kolaju raznim, uglavnom mrežnim, nositeljima informacija, prevladavaju lažne vijesti, dezinformacije i nemušti tekstovi kojima su autori nadobudne, poluobrazovane individue koje koriste mogućnosti da prosipaju svoje gluposti bez ikakve ograde.
Istodobno, ozbiljni masovni mediji kubure na rubu preživljavanja, a profesionalni novinari su podcijenjena profesija. I ne samo to, već ih i tuku, raznorazni centri moći. O tome bolno svjedoči izvještaj Europskog centra za slobodu medija (ECPMF) od 9. rujna 2021. u kojem nabrajaju sljedeće napade na novinare diljem Europe. Podsjetimo:
Albanija: prijetnja smrću novinaru Exit News·
Francuska: policijski časnik udario reportera slomivši mu slušalice
Njemačka: Querdenler prosvjednici napali izvjestitelja Stern televizije
Italija: Poplava online napada na reportere i čelnike medija
Crna Gora: kamenje bacano na TV ekipe koje su izvještavale s posvećenja mitropolita na Cetinju
Poljska: Onet ekipa napadnuta zbog izvještavanja kod granice Belorusije
Turska: JinNews ispitivana zbog izvještavanja o ubojstvima kurdskih obitelji
Ni Hrvatska nije izuzetak. Sindikat novinara Hrvatske upozorava na posljednji verbalni napad na novinare U Krapinskim toplicama su antimaskeri ničim izazvani napali novinare nazvavši ih “Hitlerovim” ljudima i to dok su pili kavu nekoliko metara od policijskih službenika.No, to nije ono najgore što se događa novinarstvu i masovnim medijima. Hrvatska je Vlada, nakon godina najavljivanja, konačno pokrenula čitav niz zakonodavnih rješenja kojima se reguliraju mediji, sloboda javne riječi i odgovornost autora.
Za razliku od fizičkih i verbalnih napada na novinare, ovo su zastrašujući potezi koji će imati dalekosežne posljedice za slobodu medija i izražavanja. Umjesto suvremenih zakona koji uvažavaju promjene u svijetu, promjenu paradigme masovnog komuniciranja i rastuće potrebe za istinitim, točnim, poštenim, nepristranim i uravnoteženim informiranjem, te samoregulaciju medija, dobivamo okružje u kojem dobro zaštićeni i vlasnici, obično nepoznati javnosti imaju sva prava, gdje centri moći koje predstavljaju političke stranke, financijske institucije, oglašivači i agencije koje posreduju oglasi, mogu nesmetano vladati medijskom scenom, nemajući gotovo nikakve odgovornost. Sve to je prikriveno kvazi nezavisnim agencijama koje su svemoćni regulatori medija te sličnim udrugama ili institucijama.
Trenutačna politička situacija je takva da će Sabor, najvjerojatnije, bez većeg krzmanja prihvatiti predložena rješena i time će medijska scena u Hrvatskoj potonuti za dugi niz godina u sivilo, beznađe i gubitak slobode izražavanja.
A sve to pod okriljem EU. Neka nam je sa srećom.
Piše: Stjepan Malović, H-Alter