Sindikat komunalne privrede HNK traži uvezivanje radnog staža za bivše radnike ‘Komosa’

Kantonalni odbor Sindikata komunalne privrede HNK oglasio se saopćenjem za javnost u kojem navode kako je uspostavom jedinstvenog komunalnog preduzeća “Komunalno” u Mostaru napravljen značajan iskorak, ali da radnici imaju probleme koji se tiču neuvezanog radnog staža.

Naime, Grad Mostar je početkom godine dobio jedinstveno komunalno preduzeće “Komunalno”, nastalo integracijom javnih komunalnih preduzeća JP “Komos“, JP “Parkovi” i JP “Komunalno”.

“Smatramo da je nakon uspostave jedinstvenog komunalnog preduzeća ipak napravljen značajan iskorak, radnici su potpisali ugovore, plaće su povećane, planiraju se novi projekti, radi se na modernizaciji preduzeća, evidentan je napredak.

Međutim, prelaskom radnika iz JP Komos u JP Komunalno, J.P. Komunalno nije preuzelo obaveze po pitanju uplate doprinosa za radni staž radnicima Komosa. Sindikat komunalne privrede ovim putem želi da ukaže na probleme koje imaju bivši radnici J.P.Komos ‘u stečaju’, a tiču se neuvezanog radnog staža, čime su radnici obespravljeni”, navodi se u saopćenju.

Iz tog sindikata navode kako trenutno imaju najmanje 11 radnika koji su stekli uslove za penzionisanje, a da to pravo ne mogu da ostvare zbog neuplaćenih doprinosa od strane preduzeća J.P. Komos „u stečaju“.

Kako dodaju, bivši radnici Komosa imaju preko 7 godina neuplaćenih doprinosa, a pojedini radnici koji su imali godine za starosnu penziju bili su prisiljeni otići u minimalnu penziju zbog zdravstvenog osiguranja.

“Stečajni postupak u JP Komos još uvijek traje, a radnici Komosa su integracijom preduzeća ostvarili radni odnos u JP Komunalno. Sindikalni predstavnici su tražili od stečajnog upravnika uplatu doprinosa za radnike koji su stekli uslove za penziju, međutim stečajni upravnik se izjasnio da nema mogućnosti niti novčanih sredstava za uplatu ovih doprinosa, jer imovina društva nije uknjižena te se ne može dati na prodaju”, navodi se u saopćenju.

Iz Sindikata ističu kako su radnici Komosa bili u stečaju od 22. decembra 2014. do 1. augusta 2023. godine, te da je stečaj toliko trajao, između ostalog, što nije bilo političkog dogovora da se realizuje odluka iz 2006. godine o uspostavi jedinstvenog preduzeća, nije bilo Gradskog vijeća, a gradonačelnik je odbijao da donese odluku samostalno.

“Cijenu ovakvih odnosa u gradu najvećim dijelom su platili upravo radnici Komosa: kašnjenje plata, neuplaćivanje doprinosa, isplaćivanje minimalnih plata i drugo. Iako su svih ovih godina radnici uvjeravani da je imovina u vlasništvu Komosa te da će prodajom imovine biti riješena dugovanja prema radnicima, ispostavilo se zapravo da imovina preduzeća Komos nije uknjižena i da predstoje sudski sporovi vezani za utvrđivanje vlasništva i uknjižbe nekretnina”, ističu iz Sindikata te ocjenjuju kako bi se prodajom nekretnina mogla uplatiti dugovanja za PIO/MIO, kao i druga potraživanja radnika.

O ovom problemu sindikat radnika upoznao je i novu upravu JP. Komunalno Mostar, gdje su, kako navode, naišli na razumijevanje od strane direktora preduzeća koji smatra da se mora iznaći način da se ovim ljudima obezbijede uslovi za penzionisanje.

“Pošto je ovo neizvjestan i dug proces, Kantonalni odbor Sindikata radnika komunalne privrede HNK obratio se za pomoć Gradskom vijeću Grada Mostara od kojih smo tražili da se obezbijede novčana sredstva za uplatu doprinosa za 11 radnika koji trenutno imaju uslove za penzionisanje. Po ovom pitanju je podnesena i vijećnička inicijativa, ali još uvijek nemamo informacije da se išta uradilo po ovom pitanju, a naši radnici čekaju”, ističe se u saopćenju.

Iz Sindikata navode kako smatraju da su radnici Komosa zaslužili ovu pomoć te traže da se ona što hitnije realizuje, jer je, kako ističu, Grad Mostar, koliko su upoznati, u više navrata novčano pomagao i druga javna preduzeća.

“Tražiti ćemo da se riješi i pitanje radnog staža za sve ostale bivše radnike JP Komos“ u stečaju“, a radi se o 80 radnika koji su pri integraciji komunalnih preduzeća ostvarili radni odnos u JP Komunalno d.o.o. Mostar. Tražimo od gradonačelnika, kao i članova Gradskog vijeća Grada Mostara da se maksimalno angažiraju po ovom pitanju, a ako treba da traže i pomoć od Vlade Federacije BiH”, navodi se u saopćenju.

Iz Sindikata kažu kako žele što hitniji odogovro šta se namjerava poduzeti po pitanju pomoći radnicima Komosa.

“Ukoliko se u skorije vrijeme ništa ne uradi po ovom pitanju, radnici će biti prisiljeni da svoja prava traže putem organizovanih protesta, kao i drugih vidova radničke borbe”, poručili su iz Kantonalnog odbora Sindikata radnika komunalne privrede HNK.

(Fena)