Slovenski parlament pozvao je Vladu da povuče izjavu koju je Vijeću Europe poslao Vladin ured za komunikacije (UKOM), a u kojemu su vodeći mediji u državi optuženi da su sljednici bivšeg “komunističkom režima” te kao takvi neskloni novoj Vladi, u kojoj dominira desnica.
Na zajedničkoj sjednici parlamentarnih odbora za vanjsku politiku i kulturu nisu prihvaćene oštrije izjave oporbenih stranaka da se takav dopis europskoj instituciji proglasi sramoćenjem vlastite države, ali su se od spomenutog pisma distancirali i zastupnici dviju stranaka sada vladajuće koalicije u Sloveniji, Stranke modernog centra (SMC) i Demokratske stranke umirovljenika (DESUS).
Zato je u formulaciji zaključka navedeno da se Ministarstvo vanjskih pooslova, koje je spomenuti dopis poslalo, poziva da “povuče spornu reakciju vlade Vijeću Europe”, koja je uslijedila nakon što je više novinarskih udruga u Sloveniji i onih međunarodnih javnost upozorila na pritiske na medije u Sloveniji koje u vrijeme pandemije korona virusa provodi stranka slovenskog premijera.
Kompromis nakon burne rasprave
Kompromisni zaključak donesen je nakon višesatne burne rasprave, a zastupnici stranke premijera Janeza Janše ustrajavali su na tome da navodi iz “spornog” dopisa stoje, jer je slovenska medijska scena nepluralizirana i s puno starih kadrova, osobito na nacionalnoj televiziji, te da je rasprava o Vladinom pismu Vijeću Europe pokrenuta iz “politikantskih” razloga.
Dopis nove Vlade Slovenije Vijeću Europe izazvao je burne reakcije među novinarima i na političkoj sceni, prenosi Hina.
Vlada je uputila dopis Vijeću Europe kao reakciju na ocjene više međunarodnih novinarskih institucija kojima su se novinari iz Slovenije žalili da ih nova Vlada i njoj bliski mediji napadaju i vrijeđaju zbog kritičnog pisanja o njezinom radu i reakcijama na korona krizu, prenio je ranije Tanjug.
Društvo novinara: Blaćenje ugleda Slovenije
Na takve pritužbe reagirala je i povjerenica Vijeća Europe za ljudska prava Dunja Mijatović, koja je rekla da se novinarima ni u takvoj situaciji ne smije ograničavati rad, prenijela je Hina.
Društvo novinara Slovenije (DNS) navelo je u priopćenju za javnost da su stajališta navedena u pismu, kao i tvrdnje da u Sloveniji nema pluralizma u medijima, da su oni pristrani i kleveću novu, desnu koalicijsku Vladu, u kojoj dominira Slovenska demokratska stranka (SDS) Janeza Janše, održavaju samo ideološki stavovi te stranke.
Također, ocijenjeno je kako je nanesena šteta i državi, jer SDS “blati ugled Slovenije u inozemstvu”.
“Slovenija je već 30 godina demokratska država, s medijskim tržištem na kojem postoje različite anomalije, ali je tvrdnja da novinari vode nekakav ideološki rat protiv premijerove stranke i trenutačne Vlade vrhunac paranoje”, navelo je slovensko novinarsko udruženje.
(Agencije)