Ugovor o koncesiji za izgradnju 15 malih hidroelektrana na slivu Neretvice, rijeke dužine oko 27,5 kilometara, potpisan 2009. godine, obavezao je JP Elektroprivredu Bosne i Hercegovine da izgradi i u komercijalni pogon pusti sve mHE najkasnije do kraja 2013. godine. To se nije desilo, dok nije ni potpisan aneks kojim bi rok bio produžen, objavili su iz Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT.
Ove navode zvanično je potvrdilo i najveće javno preduzeće u državi Elektroprivreda BiH, izjavom od 6. decembra 2022. godine.
“Umjesto da po automatizmu dođe do otkazivanja, odnosno raskida predmetnog ugovora, mašine konzorcija Amitea Mostar i GPI Konjic su u više navrata, tokom 2020. i 2021. godine, upućene u dolinu Neretvice s namjerom da počnu radovi za izgradnji prve dvije mHE.
Lokalno stanovništvo, uz podršku prijatelja iz cijele BiH, odlično se organizovalo i, fizički sprječavajući prolazak mašina, odbranilo pravni poredak ove države.
Umjesto da dođe do potezanja pitanja krivične odgovornosti lica i institucija koje su Elektroprivredi izdale odobrenja i saglasnosti na osnovu ugovora o koncesiji koji je istekao pet godina ranije, rukovodstvo ove javne kompanije u augustu 2021. godine podnijelo je krivičnu prijavu protiv naroda koji je branio pravdu, pravo, dostojanstvo i slobodu. Apsurdno!”, navode, između ostalog, u objavi aktivisti/ce Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT.
Oni također pozivaju na raskid štetnog koncesionog ugovora za izgradnju mHE na Neretvici, zaključenog između Općine Konjic/Grada Konjica i Javnog preduzeća Elektroprivreda Bosne i Hercegovine.
(AbrašMEDIA)
Tužbama i prijetnjama pokušavaju se zaustaviti pokreti koji čuvaju zajedničko dobro od okupacije
“Neretvica će zauvijek teći, reče nekoliko stotina ‘stranih plaćenika’ iz ponosnog Klisa