Smeđa jaja nestaju sve više sa polica supermarketa, prenosi De Telegraaf. Na primjer, Lidl od 2019. prodaje samo bijela jaja, a Albert Heijn će također od kraja jula preći na samo bijela jaja. Pa ipak, mnogi potrošači i dalje preferiraju smeđa jaja. Ali postoji li zapravo razlika? Općenito, smeđe kokoške nose smeđa jaja, a bijele kokoške bijela, iako boja jaja u konačnici ovisi o ušnoj resici. Kokoška sa bijelom ušnom resicom snese bijelo jaje, kokoška s crvenom ušnom resicom snese smeđe, piše NOS.
Bijela jaja su mnogo jeftinija za farmere, kaže Peter van Horne, ekonomista živinarstva sa Univerziteta Wageningen. Troškovi proizvodnje su 9 posto niži. Bijela kokoška je manja i stoga zahtijeva manje hrane, dok snese više jaja od smeđe kokoške, objašnjava on. “Također, one nose deset sedmica duže. To znači da farmeru rjeđe trebaju nove kokoške, što je održivije.”
Pilići se uzgajaju na ovaj način, kaže Van Horne. “Uzgojne kompanije su očigledno postigle bolje rezultate sa bijelim pilićima nego sa smeđim.”
Mit
Prema mišljenju ekonomiste, bijela jaja imaju samo prednosti. “Jedini problem je potrošač.” Mnogi kupci u Holandiji preferiraju smeđa jaja. “Ta slika je vrlo uporna, ali zastarjela”, kaže Van Horne. “Nema razlike. Morate uvjeriti potrošača da može kupiti i bijela jaja.”
Gert-Jan Oplaat, predsjedavajući holandskog sindikata uzgajivača peradi, također naziva “mitom” ideju da su smeđa jaja zdravija od bijelih. Poljoprivrednici su u početku birali smeđe piliće, koji nose uglavnom smeđa jaja, iz praktičnih razloga. Ta sorta manje leti i i stoga ih je lakše držati napolju nego bijelo pile, kaže Oplaat.
Dobrobit
Potpuni prelazak na bijela jaja ne čini veliku razliku za dobrobit životinja, kaže Collin Molenaar iz Wakker Dier-a. No bijele kokoške imaju manju vjerovatnoću da će se međusobno ozlijediti od smeđih. U stresnim situacijama, sve kokoške su sklone da kljucaju jedna drugu kljunom. “Bijele kokoške su malo mirnije, što je ekonomski bolje. Ali jedini razlog zašto se kokoške uopće kljucaju je zato što su zatvorene u premalenim prostorima. Najbolje što možete učiniti za pile je kupiti organska jaja i obratiti pažnju na oznake kvaliteta, kao što je oznaka kvaliteta Better Life.”
Njemačka
U Njemačkoj su samo bijela jaja na policama već neko vrijeme sasvim normalan prizor. Trend se postepeno pojavljuje i u drugim zemljama, poput Engleske i Francuske. Holandski uzgajivači jaja, za koje je Njemačka najveći otkupljivač, odgovaraju na ovo. Dok je ranije trećina pilića u Holandiji bila bijela, sada je dvije trećine, kaže ekonomista peradi Van Horne.
Ipak, smeđa kokoška neće nestati, kaže predsjednik trgovinskog udruženja. “Ona nosi teža jaja. A i piletina je teža, što je bolje za klanje. U Holandiji uvijek želimo da nam meso brzo bude mekano, a onda je ova teža kokoška bolja od male bijele kokoške.”
Unatoč povezanosti kupaca s bojom jaja, Albert Heijn, čiji se asortiman već uglavnom sastoji od bijelih jaja, kaže da još nije dobio komentare kupaca o sve ograničenijem asortimanu smeđih jaja. „Iako smo to očekivali“, kaže portparol.
Izvor: NOS
Prevod: AbrašMEDIA