Udruživanje građana, ustanova i kompanija u energetske zajednice za gradnju solarnih i malih vjetroelektrana trebalo bi postati brže, lakše i dostupnije nakon stupanja na snagu novog Zakona o tržištu električne energije, piše Jutarnji list.
U Hrvatskoj, na primjer, trenutno radi najmanje 5.000 solarnih elektrana u domaćinstvima te gotovo 3.000 „solara“ izgrađenih na imovini kompanija, obrta i ustanova.
Budući da nemaju sva domaćinstva, kompanije ili ustanove uvjete za montažu „solara“ ili njihovi vlasnici nemaju dovoljno novca za investiciju, koja se kreće u rasponu od 10.000 do 12.000 eura, postoji mogućnost udruživanja u energetske zajednice koja je ugrađena i u postojeći zakon.
No, kako Jutarnji list saznaje u Zelenoj energetskoj zadruzi, u Hrvatskoj dosad nije zaživjela nijedna energetska zajednica.
„U Hrvatskoj postoji samo nekoliko inicijativa koje usprkos svim barijerama razvijaju projekte u svojim sredinama, ali potrebno je učiniti mnogo više kako bi se uklonile barijere i omogućilo većem broju građana sudjelovanje u izgradnji solarnih elektrana“, rekao je Mislav Kirac, programski koordinator spomenute zadruge.
Dodaje da postojeći propisi sadrže ograničenja za osnivanje energetskih zajednica koja su, ističe, u suprotnosti s evropskim direktivama te ih je potrebno ukloniti.
U prijedlogu novog zakona, koji je prošao javnu raspravu i očekuje se da ga Vlada uputi u Sabor prije ljetne pauze, poticanje stvaranja energetskih zajednica navodi se kao jedan od glavnih ciljeva izmjene postojećeg propisa, prenosi Hina.
(Agencije)