Solarna sonda Parker pokušava prići Suncu na udaljenost od nešto više od šest miliona kilometara, što bi, ukoliko uspije u tome, bila rekordna blizina ikada zabilježena.
Tim je izgubio kontakt sa sondom i ne očekuje se da će dobiti podatke o misiji do petka, ali podaci koje je primio kompleks NASA-e u Canberri prije četiri dana ukazuju da sve funkcioniše kako je očekivano.
“Nijedan objekat koji je čovjek napravio nikada nije prišao ovako blizu zvijezde, tako da će Parker zaista (slati) podatke sa nepoznate teritorije”, rekao je Nick Pinkine, menadžer misije sonde u Laboratoriji za primjenjenu fiziku Univerziteta John Hopkins, prenio je Guardian.
Sonda će proći kroz Sunčevu vanjsku atmosferu – koronu, a njen vanjski štit je napravljen da zaštiti instrumente unutra od temperatura od 870 do 930 stepeni Celzija.
Parker leti brzinom od oko 690.000 kilometara na sat, više od 550 puta od brzine zvuka i dovoljno brzo da se udaljenost od Washingtona do Tokija pređe za manje od jedne minute.
“Dok tražimo planete u drugim solarnim sistemima koje bi zaista mogle podržati život, moramo razumjeti kako naša zvijezda funkcionira kako bismo mogli znati kakve zvijezde da tražimo u drugim galaksijama”, rekla je Nicola Fox, direktorica NASA-inog Naučnog odjela za BBC, prenosi Tanjug.
Sonda Parker je lansirana u augustu 2018. godine u okviru sedmogodišnje misije sa ciljem daljnjeg proučavanja Sunca i predviđanja događaja u svemiru koji mogu uticati na život na Zemlji.
(Agencije)