Stonehenge zbog izgradnje tunela leti s popisa svjetske baštine?

Skupina britanskih arheologa, urbanista i znanstvenika koji su na sudu pokušali zaustaviti izgradnju kontroverznog tunela u blizini prapovijesnog nalazišta Stonehenge izgubili su pravnu bitku.

Britanska vlada u blizini Stonehengea planira izgraditi tunel dug 3,3 kilometra, koji bi trebao osigurati bolju protočnost prometa u ovom dijelu zemlje, posebice tijekom praznika. Stručnjaci iz raznih područja, udruženi u kampanju Save the World Cultural Heritage Stonehenge, stoga su se, nakon dugog upozoravanja na opasne posljedice gradnje, obratili sudu. Upozorili su na ‘trajnu i nepopravljivu štetu’ koju će planirana gradnja nanijeti poznatoj prapovijesnoj kružnoj građevini, koja je dodana na UNESCO-ov popis svjetske baštine 1986.

Ipak, viši sud je njihov pokušaj odbio. U 50 stranica dugoj presudi, među ostalim, stoji da su se britanski ministri ‘ispravno usredotočili na relevantne politike’, a nalazi vještaka ne potkopavaju taj zaključak. Sudac David Holgate je, međutim, rekao da je dio upozorenja protivnika gradnje, koji upozoravaju na potencijalni utjecaj plana na okoliš, nesporan, javljaju britanski mediji, a prenosi Tportal.

Projekt izgradnje tunela u blizini Stonehengea vrijedan je 7,1 milijardu funti. Početkom godine odobrio ga je britanski ministar prometa Mark Harper, a posao izgradnje dobila je britanska državna kompanija National Highways. Plan uključuje preusmjeravanje ceste A303, koja ide paralelno s mjestom Stonehenge. Postojeći A303 bi se prenamijenio u javnu pješačku stazu.

U pitanju je vrlo prometna cesta, osobito popularna među vozačima koji putuju u i iz jugozapadne Engleske. U blizini Stonehengea su česte prometne gužve. Planirani projekt odbacila je komisija UNESCO-a koja je 2018. predložila izgradnju duljeg i dubljeg tunela koji bi pokrio veći dio ceste. UNESCO je i godinu dana kasnije upozorio da će izgradnja ceste imati štetne posljedice za arheološke ostatke. Upozorili su da Stonehengeu u ovom slučaju prijeti gubitak statusa svjetske baštine. Budući da Velika Britanija nije mijenjala planove gradnje, UNESCO je prošle godine Stonehenge prvi put stavio na popis ugrožene svjetske baštine.

(Tportal.hr)