Studija otkriva da se bumbari zagrijavaju prilikom transporta polena i otvara nova pitanja o klimatskim promjenama

Nova studija Univerziteta države Sjeverne Karoline otkriva da transport polena značajno povećava tjelesnu temperaturu bumbara. Ovo novo razumijevanje tjelesne temperature aktivnih bumbara otvara pitanja o tome kako će na te vrste utjecati topliji svijet zbog klimatskih promjena.

Provedite malo vremena na obližnjem cvjetnjaku i uočit ćete čupavog bumbara sa žutim izbočinama na stražnjim nogama. Ove žute izbočine paketi su polena koji su pažljivo prikupljeni tijekom putovanja tih pčela u potrazi za hranom koju će transportovati natrag u svoja gnijezda. I dok se čini da bumbari s lahkoćom prelaze s cvijeta na cvijet, ovi paketići polena mogu težiti i do trećine njihove tjelesne težine. Uzimajući u obzir temperature okoliša i veličine tijela, nova studija otkrila je da je tjelesna temperatura bumbara koji nose polen znatno viša od temperature jedinki koje su bile bez tereta.

Konkretno, istraživači su otkrili da su tjelesne temperature bumbara porasle za 0,07°C za svaki miligram polena koji su nosili, pri čemu su potpuno natovareni bumbari bili za 2°C topliji od nenatovarenih jedinki.

Poput mrava i drugih ektoterma, tjelesna temperatura bumbara uglavnom je određena okolišem. Među pčelama, vrsta bumbara je izuzetno otporna na hladnoću i oni će drhtat da se ugriju tijekom hladnih dana. Međutim, ne zna se mnogo o tome kako mogu tolerisati vrućinu. Budući da je bumbarima nakrcanim polenom toplije od onih nenatovarenih, to bi moglo značiti da teret od punog paketa polena po vrućem danu izlaže te pčele većem riziku od potencijalne smrti zbog manjka tolerancije na temperaturu.

“I kako se temperature okoliša povećavaju, raspon temperatura u kojem pčele mogu raditi mogao bi se značajno smanjiti”, kaže Malia Naumchik, prethodno apsolventica primijenjene ekologije i glavna autorica studije.

Broj bumbara i raznolikost vrsta opada širom svijeta, naročito u područjima koja se zagrijavaju zbog klimatskih promjena. Ali tačan mehanizam utjecaja klimatskih promjena na bumbare još nije u potpunosti shvaćen. Ovo otkriće moglo bi biti jedan dio te slagalice.

Polen je ključan za svaku fazu života bumbara. Novonastale matice u proljeće moraju se same hraniti, a zatim hraniti svoje sestre radilice. Ti radnici tada preuzimaju hranjenje kolonije, ličinki i budućih matica. Bez polena, ili bez dovoljno polena, kolonije neće napredovati, dovodeći u rizik buduće kolonije i vrstu u cjelini. To također može imati implikacije na oprašivanje općenito, a moglo bi podjednako utjecati na poljoprivredu i ekosisteme.

“Moramo razumjeti kako bumbari mogu promijeniti svoje ponašanje kako bismo bolje razumjeli kako bi to moglo utjecati na količinu polena koji skupljaju i koliko oprašuju tijekom vrućih dana”, kaže Elsa Youngsteadt, profesorica primijenjene ekologije i voditeljica istraživanja. “Bez obzira na to nosi li manje količine polena ili traži hranu kraće vrijeme, to bi moglo rezultirati time da manje polena dolazi u koloniju i i da se manje biljaka oprašuje. Ovo je naročito važno budući da bumbari pružaju ključne usluge ekosistema i ključni su oprašivači za poljoprivredu, posebno u Sjedinjenim Državama i Europi.”

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA