U istraživanju koje naglašava krhku ravnotežu atmosfere našeg planeta naučnici iz Kine, Njemačke i SAD-a otkrili su neočekivanu vezu između velikih šumskih požara i hemije ozonskog omotača.
Koristeći satelitske podatke i numeričko modeliranje tim je otkrio da golemi vrtlog nabijen dimom gotovo udvostručuje opterećenje aerosola južne hemisfere u srednjoj stratosferi Zemlje i mijenja redoslijed oštećenja ozona na različitim visinama.
Studija, koja je objavljena u Science Advances, otkriva kako šumski požari kao oni u Australiji 2019./20. utječu na stratosferu na do sada nepoznate načine.
Tijekom proteklih desetljeća ozonski omotač je pokazao značajne znakove ozdravljenja, kao rezultat globalne saradnje i politike zaštite okoliša bazirane na Montrealskom protokolu iz 1987.
Međutim, stabilnost ovog vitalnog sloja atmosfere sada se suočava s novim i neočekivanim izazovom. Tijekom požara u Australiji 2019./20. istraživači su primijetili dramatično povećanje stratosferskih aerosola, sićušnih čestica koje mogu utjecati na klimu, zdravlje i atmosfersku hemiju.
Vrtlog nabijen dimom prenosi aerosol do 35 kilometara
Koristeći nove satelitske podatke i numeričko modeliranje istraživački tim uspješno je pokazao utjecaj šumskih požara kroz novi fenomen: vrtlog nabijen dimom (SCV, engl. smoke-charged vortex).
“SCV je snažan vrtlog pun dima koji prenosi dim požara u srednju stratosferu, gdje doseže visine do 35 kilometara”, objasnio je prof. Hang Su s Instituta za atmosfersku fiziku Kineske akademije nauka i jedan od autora studije. “Ovaj proces je u najmanju ruku udvostručio opterećenje aerosola u srednjoj stratosferi južne hemisfere. Jednom kada su dosegli tako velike visine ovi aerosoli su pokrenuli niz hemijskih reakcija na svojoj površini koje su utjecale na koncentracije ozona.”
Međunarodni tim otkrio je da su ti aerosoli izazvani šumskim požarima omogućili heterogene hemijske reakcije u stratosferi, što je paradoksalno dovelo do oštećenja ozona i povećanja ozona u različitim slojevima atmosfere.
Dok se u nižoj stratosferi ozon značajno oštetio, nova studija pokazuje da povećanje čestica dimnog aerosola u srednjoj stratosferi pojačava heterogeno upijanje i hidrolizu N2O5, što dovodi do smanjenja reaktivnih azotnih gasova, npr. NOx, i povećanja ozona. U južnim srednjim geografskim širinama složeno međudjelovanje uspjelo je prigušiti približno 40% (do 70%) oštećenja ozonskog omotača uočenog u nižoj stratosferi u narednim mjesecima mega-požara.
Zašto je ovo važno?
“Naša studija otkriva neočekivani i ključni mehanizam kojim apsorbirajući aerosoli u dimu požara, kao što je crni ugljik, mogu inducirati i održavati goleme vrtloge nabijene dimom koji se protežu hiljadama kilometara, iz temelja mijenjajući stratosfersku cirkulaciju. Vrtlozi mogu trajati mjesecima, noseći aerosole duboko u stratosferu i utječući na ozonski omotač na različite načine na različitim visinama. To naglašava potrebu za stalnim oprezom i istraživanjem kako klimatske promjene napreduju,” rekao je prof. Yafang Cheng, još jedan vodeći autor s Instituta Max Planck za hemiju.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA