Boja okeana značajno se promijenila u posljednjih 20 godina, a taj globalni trend vjerojatno je posljedica klimatskih promjena koje je uzrokovao čovjek, pokazali su naučnici s MIT-a, Nacionalnog centra za okeanografiju u Ujedinjenom Kraljevstvu i drugih institucija.
U studiji koja je objavljena u časopisu Nature, autori opisuju da su otkrili promjene u boji okeana tijekom posljednja dva desetljeća koje se ne mogu objasniti samo prirodnom varijabilnošću iz godine u godinu. Ove promjene boje, iako su suptilne ljudskom oku, dogodile su se na 56 posto svjetskih okeana – prostranstvu koje je veće od ukupne kopnene površine na Zemlji.
Istraživači su otkrili da su tropska okeanska područja u blizini ekvatora s vremenom postala sve zelenija. Promjena boje okeana ukazuje na to da se ekosistemi u površinskom okeanu također mijenjaju, jer je boja okeana odraz organizama i materijala koji se nalaze u vodi.
U ovom trenutku istraživači ne mogu reći kako se tačno morski ekosistemi mijenjaju sa promjenom boje. Ali prilično su sigurni u jednu stvar: klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem dominantni su pokretač.
“Izvodila sam simulacije koje su mi godinama govorile da će se ove promjene boje okeana dogoditi”, kaže koautorica studije Stephanie Dutkiewicz, viša naučnica na MIT-ovom Odjelu za Zemlju, atmosferske i planetarne nauke i Centru za nauku o globalnim promjenama. “Vidjeti kako se to stvarno događa nije iznenađujuće, već zastrašujuće. A te su promjene u skladu s promjenama naše klime koje je izazvao čovjek.”
“Boja okeana se promijenila”, kaže Dutkiewicz. I ne možemo objasniti kako. Ali možemo reći da promjene u boji odražavaju promjene u planktonskim zajednicama, koje će utjecati na sve što se hrani planktonom. Također će promijeniti koliko okean uzima ugljika, jer različite vrste planktona imaju različite sposobnosti za to. Nadamo se da će ljudi ovo shvatiti ozbiljno. Nisu ove promjene samo predikcije modela. Mi sada vidimo da se one događaju, poručuje ona.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA