Study Corner: Vrt na balkonu

Peti besplatni webinar u sklopu serijskog programa #StudyCorner, Američkog kutka Mostar, planiran je za srijedu, 27. 5. 2020. od 17:30 h do 18:30 h, a ovaj put u gostima je Sanja Đermanović, direktorica socijalnog preduzeća EkoDizajn Mostar, koja će govoriti o temi “Vrt na balkonu”.

Da li je uopće moguće vrtlariti na jako malim i/ili urbanim površinama? Zapravo, na mjestima kao što su balkoni ili dijelovi terase/dvorišta moguće je uzgojiti dosta hrane (povrća ili voća), ljekovitog i začinskog bilja, te korisnog cvijeća!

Ako vas zanima recikliranje, zdravi stilovi života, ozelenjavanje i urbano vrtlarenje – pridružite se predavanju u srijedu, 27. 5. u 17:30 h.
S obzirom da je ograničen broj učesnika/ca (zbog ograničenja platforme koja se koristimi – Zoom), učešće je potrebno prijaviti do srijede, 27. 5. 2020. do 15:00 h putem ovog linka.

Na informativnom webinaru koji je otvoren kako za početnike/ce, tako i za one koji imaju vrtlarskog iskustva, čut ćete koje su jestive, začinske i ukrasne biljke pogodne za sadnju na balkonu, kao i na koji način se mogu reciklirati postojeći predmeti za kreiranje mini-vrta na balkonu, terasi ili drugoj maloj urbanoj površini.

Urbano vrtlarenje nije nova praksa, ali u posljednje vrijeme doživljava procvat; i pojedinačni i zajednički urbani vrtovi pružaju puno veće koristi od samog uzgoja organske hrane i uštede novca – oni su mjesta za druženje i opuštanje i time pospješuju fizičko i mentalno zdravlje.

“Stoga, radujemo se vašim prijavama i vašem učešću u webinaru. Svim prijavljenim osobama bit će poslan link za online predavanje putem e-maila 1 sat prije početka samog predavanja, pa Vas molimo da obratite pažnju da unesete tačnu e-mail adresu.”, navode organizatori.

****
EkoDizajn d.o.o. Mostar je socijalno preduzeće za pružanje usluga pejzažnog uređenja i prodaju eko-korpica. Osnovano je u septembru 2016. godine od strane Udruženja građana “Nešto Više”, u čijem je vlasništvu. Uposlenici/e EkoDizajna su diplomirani agronomi sa višegodišnjim praktičnim iskustvom u održavanju zelenih površina, te diplomirana psihologinja, a svi članovi tima su permakulturisti.

Sanja Đermanović, diplomirala je psihologiju i mirovne/konflikt studije na Saint John’s/Saint Benedict College (SAD). Ima preko 25 godina iskustva rada u nevladinom sektoru; radi u Udruženju Nešto Više (jedna od osnivača), te je od 2016. direktorica socijalnog poduzeća EkoDizajn Mostar čije su aktivnosti fokusirane na permakulturu kao održivi stil života. Sa kolegama njeguje permakulturno imanje u Humilišanima pored Mostara.

(AbrašMEDIA)