Sunčica Kovačević, projektna asistentica Udruženja “Resursni Aarhus centar u BiH” i predstavnica neformalne grupe građana “Stop izgradnji mHE na Kasindolskoj rijeci” (Koalicija za zaštitu rijeka BiH) učestvovala je na konferenciji “Zapadni Balkan – perspektive mladih” koja je održana u Tirani sredinom novembra tekuće godine, navodi Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT.
25-godišnja studentica prava Sunčica Kovačević predstavila je na konferenciji borbu za spas Kasindolske rijeke, ali i borbu za spas ostalih rijeka u BiH.
“Sretna sam što s vama mogu podijeliti jednu od najljepših priča u Bosni i Hercegovini, priču o čuvarima i čuvaricama rijeka. Različiti ali uvijek ujedinjeni, žene, muškarci, mladi, stari, Bošnjaci, Srbi, Hrvati i manjine, svi s jednim ciljem – zaštiti neke od posljednjih divljih rijeka u Evropi od izgradnje štetnih malih hidroelektrana. Smatram da su rijeke u novijoj historiji učinile puno više za ljude od bilo kojeg političara. One su nas ujedinile i naučile solidarnosti.
Kao i ostala djeca iz komšiluka, odrasla sam i provela djetinjstvo na Kasindolskoj rijeci, koja se nalazi u mom rodnom gradu, Istočnom Sarajevu. Iz tog razloga, smatram da je borba za spas rijeke kao borba za spas voljene osobe. Emotivno, nadahnjujuće, bolno, frustrirajuće, zadovoljavajuće.
Borbu za spas Kasindolske rijeke pokrenule smo moja prijateljica Sara i ja. Mi se družimo gotovo 20 godina, a jedna od prednosti kada mladi ljudi uđu u ovakve borbe je ta što nikome ništa nisu dužni, već samo žele iskoristiti vrijeme koje imaju kako bi radili ono što misle da je ispravno.”
To je samo manji dio govora koji su imali priliku čuti predstavnici Evropske unije i zakonodavnih organa vlasti iz različitih država Zapadnog Balkana, mladi iz regiona i novinari.
(AbrašMEDIA)