Od svih oprašivača najvažnije su pčele. Oprašivači pomažu biljkama da proizvode plodove i sjemenje tako što prenose polen sa jednog cvijeta na drugi.
Naučnici procjenjuju da za svaki treći zalogaj hrane koju pojedemo možemo da se zahvalimo pčelama.
Možda zvuči nevjerovatno, ali bez pčela bismo morali da se oprostimo od namirnica kao što su jagode, bademi, trešnje, kruške i paradajz.
WWF Adria: Zašto su pčele mnogo više od meda, proučite u ovom edukativnom vodiču.
Na Balkanu živi oko 1000 vrsta pčela! Ipak, broj pčela širom svijeta smanjio se za 90% u posljednjih sto godina.
Zašto se 20. svibnja obilježava Svjetski dan pčela?
S ciljem povećanja razumijevanja i svijesti o važnosti pčela, Ujedinjeni narodi su 2017. godine, 20. svibanj proglasili Svjetskim danom pčela. Inicijativu za proglašenjem ovog dana pokrenula je Republika Slovenija.
Na današnji dan 1734. godine rođen je Anton Janša, slovenski pčelar, pionir modernog pčelarstva i jedan od najvećih stručnjaka za pčele. Bio je poznat kao jedan od najvećih stručnjaka za pčele u 18. stoljeću. Anton Janša iz Breznice u Gorenjskoj potvrdio je svoje znanje o pčelarstvu i kranjskoj pčeli već za vrijeme carske Austrije. Njegova “Rasprava o rođenju pčela” iz 1771. smatra se pionirskim djelom u području pčelarstva diljem svijeta. Cijenila ga je čak i carica Marija Terezija. Prema uputama jednog slovenskog majstora, propisala je pčelarstvo za cijelo carstvo. Svjetski dan pčela obilježava se u svibnju iz još jednog razloga, jer se tijekom ovog mjeseca odvija bujni razvoj pčela i prirode.
(AbrašMEDIA)