Svjetski dan humanosti (World Humanitarian Day) obilježava se svake godine 19. augusta.
Ustanovljen je kako bi se odala počast humanitarnim radnicima diljem svijeta koji riskiraju svoje živote kako bi pomogli drugima u kriznim situacijama, poput oružanih sukoba, prirodnih katastrofa i drugih hitnih slučajeva.
Svjetski dan humanosti proglasila je Opća skupština Ujedinjenih naroda 2008. godine.
Datum je izabran u znak sjećanja na tragičan događaj koji se dogodio 2003. godine, kada su u terorističkom napadu na sjedište UN-a u Bagdadu ubijene 22 osobe, uključujući posebnog predstavnika UN-a u Iraku, Sergia Vieiru de Mella.
Taj je događaj duboko potresao globalnu humanitarnu zajednicu i ukazao na opasnosti s kojima se suočavaju humanitarni radnici na terenu.
Svjetski dan humanosti nije samo prilika da se odaje počast humanitarnim radnicima, već i poziv na djelovanje. To je dan kada se podsjećamo na potrebu za globalnom solidarnošću i odgovornošću u pružanju pomoći ljudima u potrebi, bez obzira na njihovu nacionalnost, vjeru ili porijeklo.
Na Svjetski dan humanitarne pomoći organizacije podsjećaju da se svake godine suočavaju s novim izazovima. Žele više obrazovanja i osposobljavanja, posebno za mlade, javlja Anadolu.
UN je upozorio da je 2023. bila najsmrtonosnija godina za humanitarne radnike u historiji. Filantropske organizacije imale su važnu ulogu tokom velike ekonomske krize, kao i tokom pandemije Covida.
– Civili i humanitarni radnici plaćaju cijenu svojim životima, a odgovorni izbjegavaju pravdu – upozoravaju Ujedinjeni narodi.
– Vrijeme je da oni na vlasti okončaju nekažnjivost i djeluju u korist čovječanstva – ističu.
Cilj ovogodišnjeg Humanitarnog dana je pridobiti podršku javnosti kako bi se pomoglo izvršiti pritisak na strane u sukobu i svjetske vođe da poduzmu mjere kako bi osigurali zaštitu civila i humanitarnih radnika u zonama sukoba.
Inače, Južni Sudan već je nekoliko godina zaredom najopasnija zemlja za humanitarne radnike, a slijedi ga Sudan.
UN će također pozvati vlade da djeluju humanitarno kroz brojne događaje koji će se organizirati širom svijeta na Humanitarni dan.
Tom prilikom očekuju se objave najnovijih podataka i trendova o sigurnosti humanitarnih radnika.
Osim žrtava napada, na Dan humanosti međunarodna zajednica se prisjeća i svih ostalih koji su poginuli obavljajući humanitarni rad.
Uglavnom su to domaći humanitarni radnici.
Prema UN-ovom Uredu za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), 261 humanitarni radnik ubijen je u cijelom svijetu prošle godine, što je više nego 118 ubijenih godinu dana prije toga, 78 ih je oteto, a 196 ranjeno prošle godine.
U Pojasu Gaze, prema izvještaju o humanitarnom pristupu, u šest mjeseci, od izbijanja rata u oktobru prošle godine do marta ove godine, umrlo je više od 30.000 civila, uključujući više od 150 humanitarnih radnika.
(Agencije)