Talog kafe i spore gljive Reishi mogu se 3D isprintati kao bioalternativa plastici

Istraživači su razvili novi sistem za pretvaranje iskorištenog taloga kafe u pastu, koju dalje koriste za 3D ispis predmeta kao što su materijali za pakiranje i vaze. Oni su inokulirali pastu kafe sa sporama Reishi gljive, koje pretvaraju talog kafe u otpornu, potpuno kompostabilnu alternativu plastici.

Kafa je nutritivno bogata i sterilizirana tokom kuhanja, pa je idealna za uzgoj gljivica koje, prije nego što izniknu u gljive, formiraju “kožicu micelija”. Ova koža, neka vrsta bijelog korijenskog sistema, veže labave tvari i stvara čvrst, vodootporan, lagan materijal.

Danli Luo, studentica doktorskog studija, i tim iz UW-a (University of Washington) inokulirali su pastu “Mycofluid” sporama Reishi gljive, koje rastu na predmetima i tvore micelijsku kožu. Kožica pretvara talog kafe u elastičnu, potpuno kompostabilnu alternativu plastici. U slučaju kompleksnih dizajna, micelij spaja zasebno isprintane komade u jedan objekt.

Studija je objavljena u 3D Printing and Additive Manufacturing.

Autori smatraju da bi ovakav sistem pakovanja bio posebno koristan za male firme, gdje bi pakovanja na bazi Mycofluid mogli zamijeniti, na primjer, stiropor.

Kako bi napravili pastu Mycofluid pomiješali su iskorišteni talog kafe s brašnom smeđe riže, sporama Reishi gljive, ksantan gumom (uobičajeno vezivo za hranu koje se nalazi u sladoledima i preljevima za salate) i vodom. Također su izradili novu glavu 3D pisača za Jubilee 3D printer koji je dizajnirao laboratorij Mašinske agencije UW-a. Novi sistem pisača može primiti do litre paste.

Tim je sa Mycofluidom isprintao razne predmete, uključujući ambalažu za malu čašu i tri vaze. Predmeti su zatim stajali pokriveni u plastičnoj kadi 10 dana, tijekom kojih je micelij formirao neku vrstu ljuske oko mikofluida.

Da su predmeti ostali duže u kadi iz njih bi niknule prave gljive, zato se uklanjaju nakon što se stvori bijela kožica micelija. Istraživači su zatim sušili predmete 24 sata, što je zaustavilo plodove gljiva.

Gotov materijal je teži od stiropora i bliži gustoći kartona ili drvenog ugljena. Ima jačinu polistirena i ekspandirane polistirenske pjene, koje se koriste za izradu stiropora.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA