Tranzicija gmizavaca u sisare: Pronađeni fosilni ostaci srodnika sisara i njenih 38 beba

Fosilni ostaci ženke izumrlog srodnika sisara i njenih 38 beba spadaju u najubjedljivije dokaze da se dogodila značajna promjena u evoluciji sisara, zahvaljujući kojoj su visoke reproduktivne sposobnosti zamjenjene većim mozgom, tvrde naučnici Univerziteta Teksasa, koji su ostatke otkrili i analizirali.

Ovo je izuzetno otkriće, jer je riječ o jedinim sačuvanim fosilnim ostacima beba pretka sisara za koje se zna, te bi moglo bitno da utječe na saznanja o biologiji sisara, rekao je za Live Science Greg Vilson sa Univerziteta u Washingtonu.

Životinja, kojoj su naučnici dali ime Kayentatherium wellesi, bio je cinodont, srodnik sisara koji je živio u doba Jure, prije oko 185 miliona godina.

Njegove bebe su bile dva puta veće nego bilo kojeg današnjeg sisara prosječne veličine, što navodi na zaključak da se K. wellesi razmnožavao kao gmizavci.

Iako na tom mjestu nisu otkrivene ljuske od jaja, istraživanje navodi na zaključak da su se bebe vjerovatno razvijale u jajima, ili da su se tek izlegle kada su uginule, prenio je Blic.

Bebe su imale veoma mali mozak, što govori u prilog pretpostavci da se sisarima tokom evolucije povećavao mozak, dok su istovremeno dobijali sve manje potomstva.

Ove bebe pripadaju veoma važnom segmentu u evolucionom stablu, rekla je rukovodilac studije Eva Hoffman.

“Imale su mnoštvo odlika sličnih današnjim sisarima bitnih za razumijevanje evolucije sisara”, istakla je ona.

Tek nekoliko miliona godina kasnije sisari su dobili veći mozak, na uštrb broja potomaka.

“Ovaj fosil nam pruža uvid u reproduktivnu biologiju životinje koja još nije u potpunosti bila sisar, odnosno trenutak kada je počela tranzicija gmizavaca u sisare”, zaključila je Hoffman.

(Agencije)