U Bosni i Hercegovini svakodnevno svjedočimo konstantnom direktnom ili indirektnom kršenju prava žena, na brojne načine. Ženska ljudska prava se svakodnevno ignorišu i zanemaruju i ta praksa se mora prekinuti.
Mir, ravnopravnost spolova, ženska prava i socijalna pravda moraju da postanu obavezni elementi bosanskohercegovačkog društva.
Podsjećamo i govorimo glasno i jasno o nevidljivosti i zastupljenosti neplaćenog kućnog rada, o pravu na zdravstvenu zaštitu i neophodnost dostupnosti potrebnih lijekova za sve žene, političkoj participaciji žena i pravu na učešće u svakom aspektu života, seksualnom uznemiravanju, diskriminaciji, femicidu, poduzetništvu i obrazovanju žena, porodiljnim naknadama i pravu na jednaku platu za rad jednake vrijednosti.
Mizogine i seksističke prakse i napade želimo učiniti prošlošću. Ženski doprinos u izgradnji održivog mira, u mirovnim procesima i stvaranju novih prijateljstava umanjuje se i sakriva.
Ne smijemo dozvoliti da niti jedna žena, djevojka i djevojčica, a posebno pripadnice višestruko ranjivih grupa žena, bude nevidljiva i da njena potreba i njena prava budu ignorisani. Stopa nezaposlenosti žena je alarmantno visoka, posebice kod mladih i visokoobrazovanih žena.
Kažimo zauvijek stop femicidu, stop nasilju nad ženama, djevojkama i djevojčicama.
Međunarodni dan žena, 8. mart, ustanovljen je u znak sjećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. godine i njujorški marš više od 15.000 žena koje su tražile kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa. Generalna skupština UN-a je, 1977. godine, rezolucijom proglasila 8. mart Danom ženskih prava.
Nejednake mogućnosti prisutne su još uvijek u svakom segmentu javnog i privatnog života, kao i kontinuirano nasilje nad ženama u svim oblicima njegove pojavnosti. Niti jedna zemlja na svijetu ne može se pohvaliti potpunim odsustvom rodne diskriminacije
Pozivamo sve da nam se na ovom putu pridruže jer ravnopravnost, socijalna pravda i prava treba da sačuvamo i dalje unaprijedimo.