Molekulu koja je prvobitno razvijena za liječenje tuberkuloze, ali koja nije uspjela izaći iz laboratorija kao antibiotik, naučnici sada testiraju kao sredstvo protiv korova.
Iako neuspjeli antibiotik nije bio prikladan za svoju izvornu svrhu, naučnici sa Univerziteta u Adelaideu otkrili su da mijenjanjem strukture te molekule ona učinkovito ubija dva najproblematičnija korova u Australiji, jednogodišnjeg ljulja i divlju rotkvicu, bez oštećenja bakterijskih i ljudskih ćelija.
“Neuspjeli antibiotici kao herbicidi predstavljaju prečac za brži razvoj novih, učinkovitijih sredstava protiv korova, koji ciljaju na štetne i invazivne korove koje poljoprivrednici teško kontrolišu”, smatra voditeljica istraživanja dr. Tatiana Soares da Costa sa Waite Research Instituta pri Univerzitetu Adelaide.
Istraživači univerzitetskog Laboratorija za inovacije herbicida i antibiotika otkrili su da postoje sličnosti između bakterija i korova na molekularnoj razini.
Iskoristili su te sličnosti i hemijskom modifikacijom strukture neuspjelog antibiotika blokirali su proizvodnju aminokiseline lizina, koja je neophodna za rast korova.
Soares da Costa uvjerava da korištenje neuspjelih antibiotika neće potaknuti otpornost na antibiotike jer herbicidne molekule koje su otkrili ne ubijaju bakterije. “One usmjereno ciljaju korov, bez efekata na ljudske stanice”, kaže ona.
Ovo istraživanje objavljeno je u časopisu Communications Biology.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA