Udruženje “Zaboravljena djeca rata” je, uz podršku i u organizaciji Inicijative mladih za ljuska prava, Autonomnog Ženskog centra i Žena u crnom, otvorilo izložbu “Breaking free” u prostorijama Endžio HAB-a u Beogradu.
Idejni koncept izložbe razvile su Ajna Jusić i Mirna Omerčaušević, dok je autor fotografija i video rada Sakher Almonem, sirijsko-francuski umjetnik. Inspiracija za ovu izložbu rodila se kada ga je Darrel Toulon (The Alpha Group) pozvao da učestvuje u projektu “In the name of the father/U ime oca” koji je organizovan u saradnji sa Narodnim pozorištem Tuzla.
Izložba će biti otvorena do 22. oktobra, navodi se u saopćenju Udruženja “Zaboravljena djeca rata”.
Ideja izložbe jeste da da se osvijesti postojanje djece koja su direktna posljedica rata na prostorima bivše Jugoslavije. Riječ je o kategoriji djece koja su rođena kao posljedica ratnog silovanja, djeca UN mirovnjaka i djeca humanitarnih radnika čije su se misije odvijale u BiH za vrijeme rata i u poslijeratnom periodu.
Predsjednica Udruženje “Zaboravljena djeca rata” Ajna Jusić kazala je da se izložbom želi naglasiti važna činjenica da svu diskriminaciju, bol i patnju koju su ova djeca preživjela, još uvijek doživljavaju u dobu mira.
– Danas djeca stradaju ljudskom rukom i postupcima diskriminacije, ponižavanja, marginalizacije, stigmatizacije i društvenog odbacivanja. Izložbom želimo otvoriti prostor za uvid vlastitih odgovornosti u kontekstu posljedica rata i seksualnog nasilja. Krucijalno je, da u mirnodopskom periodu građani osvijeste sopstvene diskriminatorne prakse koje mogu dodatno otežati već tešku borbu sa nepravdom na prostorima bivše Jugoslavije – kazala je Jusić.
Programske menadžerica Mirna Omerčaušević istakla je da su dijalog i razumijevanje traume u dobu mira temelj uspostave regionalnog razumijevanja rata i unapređenja tranzicijske prave.
– Ako dozvolimo da mi mladi ljudi i naša djeca prolazimo isto što i naši roditelji, to će biti poraz nas kao ljudi. Upravo zbog toga, sve dok imaju snage, oni će pričati svoje priče i ukazivati na to koliko bola nastaje ljudskog rukom, a ne mora ako promislimo i gradimo društvo koje razumije i uvažava traume svakog pojedinca. Kolektivnog mira i razumijevanja nema dok se svaki pojedinac ne suoči sa posljedicama rata i pri tome u mirnodopskom periodu ne omalovažava tuđu bol – smatra Omerčaušević.
Prisutnima se obratila i Sofija Todorović, programska direktorica Inicijative mladih za ljudska prava iz Srbije koja je naglasila da se važnost izložbe “Breaking Free” ogleda u samoj činjenici da je otvorena prvi put u Beogradu, u prostorijama Endžio HAB-a koji je već duže vrijeme poznat kao jedan od rijetkih prostora slobode, a u kojem se pričaju i izlažu priče od velike važnosti za naše društvo.
Izložba “Breaking Free” inspirisana je borbom i snagom djece rođene zbog rata i njihovih majki koja traje skoro tri decenije. Dosadašnja borba je trajala u tišini pod velom stigme i diskriminacije, ali danas, zajedničkim snagama, zajedničkim glasom odlučili/e su izaći i progovoriti o tami u kojoj su živjeli/e i mnogi/e još uvijek žive. Lična iskustva djece odraz su političkog i društvenog ustroja u mirnodopskom periodu, koji je već postojeću traumu produbio patrijarhalno-opresivnim alatima, navodi se u saopćenju.
(FENA)