Kanadska domorodačka zajednica objavila je kako su ispod još jedne škole, treće po redu, pronađena 182 neoznačena groba, navodi Hina.
Grobovi su pronađeni ispod škole St. Eugene’s Mission kojom je Katolička crkva upravljala od 1912. do početka 1970-ih. Nakon toga je zgrada prenamijenjena u odmaralište i kockarnicu s terenom za golf, piše CBC.
Podsjetimo, krajem svibnja su u Kanadi pronađeni ostaci 215 djece, neke stare tek tri godine, zakopani na mjestu nekadašnje škole za domorodačku djecu. Riječ je o učenicima škole Kamloops Indian Residential School u Britanskoj Kolumbiji, zatvorenoj 1978., a njihovi su ostaci pronađeni uz pomoć posebnog radara.
“Uspjeli smo potvrditi ono što je naša zajednica otprije znala”, kazala je tada o otkriću čelnica domorodačke zajednice Rosanne Casimir.
24. lipnja je domorodačka zajednica objavila otkriće novih 750 neimenovanih grobova na mjestu nekadašnjeg internata, što je ponovo šokiralo Kanadu razotkrivši djelić kalvarije koju su prolazila djeca autohtonog stanovništva u katoličkim školama.
“Istraživanja smo počeli georadarom 2. lipnja i do jučer smo pronašli 751 neobilježen grob”, rekao je čelnik Cadmus Delomre. Riječ je o novom otkriću u općini Marieval na zapadu zemlje.
“To nije masovna grobnica, to su neidentificirani grobovi”, rekao je i objasnio: “Neki su možda i mogli biti identificirani, no predstavnici Katoličke crkve uklonili su nadgrobne ploče.”
Priopćenjem se oglasio i premijer Justin Trudeau rekavši da Kanada mora izvući pouke iz svoje prošlosti i krenuti putem pomirbe.
Iskapanja oko nekadašnje škole u Marievalu počela su krajem svibnja nakon otkrića ostataka 215 učenika zakopanih na mjestu nekadašnjeg internata za djecu autohtonog stanovništva Kamloops u Britanskoj Kolumbiji, najzapadnijoj pokrajini Kanade.
Predsjednik Federacije suverenih autohtonih nacija Saskatchewana Bobby Cameron osudio je zločin protiv čovječnosti i agresiju protiv autohtonih naroda.
“Jedini zločin koji su oni počinili jest što su se rodili kao autohtoni stanovnici”, rekao je i pozvao Crkvu da surađuje u istrazi.
“Pronaći ćemo još ostataka i nećemo se zaustaviti sve dok ne pronađemo ostatke sve djece”, kazao je.
Oko 150.000 djece amerindijanaca, mestisa, eskima bilo je prisilno izdvajano iz svojih obitelji i zatvarano u 139 internata diljem zemlje gdje su im prekidali svaku vezu s roditeljima, s materinskim jezikom i kulturom. Takva se praska provodila sve do kasnih 90-ih godina. Mnoga su djeca bila izložena zlostavljanju, silovanju i pothranjenosti, u onome što je Komisija za istinu i pomirenje 2015. nazvala kulturnim genocidom.
Otkriće je izazvalo golem šok u Kanadi i bivši polaznici dobili su priliku da progovore o užasu koji su prošli. U internat Marieval na istoku Saskatchewana dovodili su autohtonu djecu od 1899. do 1997., a dvije godine poslije je srušen. Za televiziju CBC bivši štićenik internata Marieval Barry Kennedy ocijenio je da je to otkriće tek vrh ledenog brijega.
“U tim smo školama iskusili silovanje. Iskusili smo nasilne udarce. Iskusili smo stvari koje se u našim obiteljima nisu smatrale normalnima”, rekao je.
Nekoliko dana nakon otkrića grobova ispod škole u općini Marieval, u Kanadi je zapaljeno nekoliko katoličkih crkava izgrađenih na teritoriju na kojem živi autohtono indijansko stanovništvo.
Vatrogasni dužnosnik izjavio je kako vjeruje da je u podmetanju požara korištena zapaljiva tekućina te da “sve indicije upućuju na to da je (požar) podmetnu”.
(Agencije)