U Mostaru obilježen Svjetski dan hipertenzije

Akcijom mjerenja krvnog tlaka i podjelom propagandnog materija u petak je u Mepas Mallu u Mostaru obilježen Svjetski dan hipertenzije.

Predstojnica Klinike za unutarnje bolesti Kliničke bolnice Mostar prof. dr. Monika Tomić podsjetila je da je 2005. godine Svjetska liga za borbu protiv hipertenzije donijela odluku da se Svjetski dan arterijske hipertenzije obilježava 17. svibnja kako bi se pobudila svijest građana o arterijskoj hipertenziji, o njenoj kliničkoj slici i njenom liječenju.

Hipertenzija je, kaže dr. Tomić, stanje trajno povišenog sistoličkog ili dijastoličkog krvnog tlaka i ona se uz šećernu bolest smatra “bolešću broj jedan” u svijetu.

– Hipertenzija, nažalost, dovodi do mnogih problema, komplikacija na svim organskim sustavima. Vrlo često dovodi do akutnog koronarnog sindroma, znači odrazi se na rad srca, a pored toga, imamo vrlo često moždane udare kao posljedicu arterijske hipertenzije, kao i kronične komplikacije – ustvrdila je Tomić.

Osim toga, kako je kazala, arterijska hipertenzija je druga bolest koja dovodi do same dijalize uslijed zatajenja funkcije bubrega, a također, djeluje na sve male krve žile, na oči i na krve žile ekstremiteta.

– Ne gledamo kada smo rođeni, naš rodni list, nego se kaže ‘star si onoliko koliko su ti stare krvne žile’ – ocijenila je Tomić.

Govoreći o liječenju hipertenzije, kazala je kako pristup kod svakog pacijenta individualan.

– Nema jedinstvenog pristupa prema svakom pacijentu. Uvijek počinjemo od neke dijete, a najvažnija dijeta kod pacijenata s hipertenzijom je smanjiti unos soli, izbaciti alkohol, pušenje i sjedilački život pretvoriti u aktivni, sportski život. U svemu tome moramo poštovati i genetiku. Ukoliko se adekvatno ne liječimo, doći ćemo do svih ovih komplikacija koje smo naveli – zaključila je Tomić.

Poručila je kako se blagi oblik hipertenzije može regulirati bez lijekova te da je potrebno samo promijeniti stil života.

Inače, hipertenzija predstavlja globalnu epidemiju i procjenjuje se da više od milijardu i pol ljudi u svijetu boluje od te bolesti.

(FENA)