U Mostaru završen prvi Festival permakulture u Bosni i Hercegovini

U Mostaru je, tokom vikenda, 7. i 8. 9. 2019, održan prvi Festival permakulture u Bosni i Hercegovini, u organizaciji Udruženja građana Nešto Više, u suradnji sa i-platform iz Švicarske te Mirelom Šimaga sa Univerziteta u Cirihu.

Prvi dan Festivala održao se u Muzičkom centru Pavarotti. Tokom dana javnosti su ponuđene prezentacije iskusnih aktivista iz Švicarske, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, koji su govorili o tome što je to permakultura (Gordana Dragičević), regenerativna poljoprivreda (Bruno Motik), permakulturno vrtlarenje (Petra Turčić i Kruno Vuljar), kultura življenja i uzgoj hrane u skladu sa prirodom (Milka Tamamović), dostojanstvu biljaka i životinja (Antoin F. Goetschel), mrežama hrane kao zajedničkom dobru (Katharina Serafimova), te o prirodnoj gradnji kuća od slame (Biljana Gavrić). Navečer, sjajni ZOSTER je zabavio sve festivalske goste, lokalne permakulturiste, te posjetitelje koji su se možda i po prvi puta susreli sa permakulturom.

Drugoga dana Festivala održan je inicijalni sastanak neformalne mreže permakulturista Bosne i Hercegovine, u kući susreta Emaus u Potocima. Četrdesetak aktivista iz 17 gradova BiH, uz prijatelje iz Crne Gore, Srbije, Hrvatske i Švicarske, predstavili su se jedni drugima, istakli želju za buduću suradnju, te dogovorili prve praktične korake. Festival je završio obilaskom, druženjem i ručkom aktivista na permakulturnoj farmi Udruženja Nešto Više u Humilišanima kod Mostara.

Vrlo važni partneri Festivala su lokalne organizacije i kompanije koje su bile otvorene da pomognu u namjeri da Festival bude prvi “zero-waste” događaj takve vrste u Mostaru: SONICSTUDIO iz Sarajeva štampao je plakate i flajere na recikliranom papiru eko bojama, socijalno poduzeće RADIN (Los Rosales, Ružičnjak), koje zapošljava mlade osobe sa invaliditetom, organiziralo je vegeterijanski ručak od lokalnih, organskih namirnica za prvi dan Festivala bez ijednog komada jednokratne plastike, Eko-Jasmina nam je osigurala lokalno, organsko voće i povrće, gostima je ponuđena lokalna flaširana voda isključivo u staklenoj ambalaži, socijalno poduzeće RAD-DAR doo, koje zapošljava mlade osobe sa invaliditetom, pobrinulo se za smještaj gostiju Festivala u kući susreta Emaus u Potocima i obroke od namirnica koje sami uzgajaju, socijalno poduzeće EkoDizajn doo. organiziralo je obilazak permakulturne farme i ručak od organskog voća i povrća uzgojenog na farmi i namirnica kupljenih od lokalnih, eko proizvođača jaja, sira, sokova i peciva, a sa najvećim izazovom se izborilo osoblje Muzičkog Centra Pavarotti koje je pomoglo organizatorima da se napravi prvi koncert u Mostaru na kojem se za pića nisu koristile jednokratne plastične čaše. Zahvaljujemo također Vojinu koji je predstavio Biblioteku sjemena Čelinac te Nenadu koji nam je demonstrirao zelene alate za vrt.

Veliki broj medija je prenosio javnosti informacije o dešavanjima sa Prvog Festivala permakulture u BiH, čime je Festival, a i sami pojam permakulture dobio na značaju. Time je, između ostalih, ostvaren cilj da se javnost upozna sa dobrobitima koje permakultura može donijeti Bosni i Hercegovini.

Kao organizatori izražavamo veliko zadovoljstvo odgovorom cjelokupne lokalne zajednice te se nadamo da će Festival permakulture u BiH postati tradicionalni događaj koji će se organizirati barem jednom godišnje u različitim dijelovima Bosne i Hercegovine.

(AbrašMEDIA)