Povodom 14. februara, Dana oslobođenja Mostara, danas je u organizaciji Osnovne škole “Zalik” održana tribina pod nazivom „Tragom prošlosti najljepšega grada“.
Moderatori tribine bili su nastavnici historije Amira Maksumić i Armin Pandur a gost je bio prof. dr. Adnan Velagić. Nastavnici su na početku tribine predstavili gosta koji je u svom zavidnom akademskom radu izučavao historiju naroda sa ovih prostora o čemu svjedoči veliki broj publikacija i radova.
„Neophodno je da poznajemo historiju našeg grada, jer spoznata prošlost iz bilo kojeg perioda naše historije pomoći će nam da lakše shvatimo sadašnjost i izvučemo pouke za budućnost. Na današnji dan, 1945. godine oko 20h, Mostar je bio slobodan grad. Veliki broj heroja je dalo svoje živote za odbranu Mostara i zato ovaj datum zauzima značajno mjesto u našoj historiji“, rekli su nastavnici na početku tribine.
Prof. dr. Adnan Velagić je prisutnim učenicima hronološki pričao o dešavanjima na ovim prostorima od Prvog do Drugog svjetskog rata.
Upoznao je učenike sa Agrarnom reformom koja se desila 1918. godine, pričao o događajima u Prvom svjetskom ratu, političkoj situaciji na području Mostara i Hercegovine, početku, trajanju i završetku Drugog svjetskog rata te oslobođenju Mostara. Za odbranu su, kako je u svom obraćanju naglasio prof.dr. Velagić, poginuli najbolji sinovi Mostara i Hercegovine.
U Drugom svjetskom ratu bilo je preko 515 mrtvih, oko 600 ranjenih i 336 nestalih. U Mostaru je bilo 1032 poginulih, u srezu 895 – što je blizu oko 2000 mrtvih. Na području Hercegovine 12.500 ljudi je poginulo u borbi protiv fašizma.
Da su učenici itekako bili zainteresovani za današnju temu i historiju svog grada, pokazala su pitanja koja su postavljali prof. dr. Velagiću.
„Historija podsjeća na greške i nedaće. Teško svakom narodu koji ne razmišlja o svojoj prošlosti i iz koje ne uzvuče imperative. Prošlost daje upute da se stvori ono što se nije stvorilo a to je moguće uz jaku volju naroda. Fašizam je najveće zlo koje do dan danas nije poraženo. Kada govorite o fašizmu govorite o nečem najgorem na svijetu.“, rekao je na kraju današnje tribine prof. dr. Adnan Velagić.
Direktor škole Džemal Juklo se zahvalio profesoru na gostovanju i uručio mu poklon, rad Kreativno – likovne sekcije škole.
(AbrašMEDIA)