Prva škola antifašizma pokrenuta je u Sarajevu, a ima za cilj da kroz interdisciplinarni rad sa mladima unaprijedi proces razumijevanja i prepoznavanja fašizma danas.
O školi antifašizma u Jutarnjem programu TV Alfa govorili su Sanja Toplan, dopredsjednica Udruženja antifašista i boraca NOR-a Novo Sarajevo i Amel Fejzić, jedan od koordinatora projekta.
“Živimo u vremenu u kojem sve više dolazi do eskalacije i pokazivanja fašističkog trenda, ne samo u BiH nego i u zemljama okruženja, koje se naravno dotiču nas. Projekat smo pokrenuli zbog našeg iskustva u radu koje smo imali prethodnih godina. Gledajući borce NOR-a koji su tada bili s nama u Upravnom odboru, ustvari, vidjela sam koje su to vrijednosti NOR-a koje bi mogle i danas da se produkuju u jednom modernom društvu. O tome se jako malo govori i o tome mlade generacije imaju jako malo spoznaje, a mogle bi upravo to mogle da baštine”, izjavila je Sanja Toplan.
Prema riječima gostiju želja koja stoji iza pokretanja ove škole je kreiranje suživota među mladima kojima će se pokazati vrijedonosti NOR-a, ne Narodnooslobodilačke borbe kao ratnoga čina, nego onoga šta su ustvari ti mladi pokazali, u tom kao i zadnjem ratu. Pokazali su izuzetnu hrabrost, izuzetnu odgovornost, izuzetnu ljubav prema svojoj domovini.
“To, te temeljne ljudske vrijednosti, mi želimo da ojačamo u mladom čovjeku. Ciljna grupa nam je od 16 godina pa do 20-23 godine. Želimo te mlade da potaknemo i kažemo da nisu samo broj u ovoj državi, već da su građani ove države i da će ubuduće, kad steknu pravo glasa, njihov uticaj imati veliko značenje, a imati će veliko značenje ako oni budu znali i ako budu mogli da iskažu iz sebe ono što nije dobro, a to je taj attack na njih. Zato što su po nečemu drugačiji, zato što se zovu drugačije, zbog toga što imaju drugačiji pogled, a to je ono što sputava mlade ljude da se uključuju u društveni rad”, izjavio je Toplan.
“Imali smo online obrazac za prijavu i bili smo ugodno iznenađeni brojem, pa smo brzo i ispunili taj broj predviđenih učesnika.
Želimo da stručni ljudi budu predavači i da na jedan jednostavan način približe te ekstremne ispade obojene fašizmom danas. Kako je Umberto Eco volio da kaže – zamotane u celofan, vrlo primamljive, ali na koje se i nasjeda”, izjavio je Fejzić.
“Na projektu “Fašizam i kako ga prepoznati danas” jedan od predavača bio je Asmir Hasičić, profesor historije i direktor Osnovne škole Malta. Ta Osnovna škola je prva u BiH koja je istakla deklaraciju “Ne fašizmu” i šta se ne smije raditi prijatelju, drugu… Vrlo lijep primjer, a to je i jedan od razloga što smo se odlučili za profesora Hasičića.
Predavač je bio i mladi profesor gografije iz Jelaha Danijel Pašić, koji je bio angažovan na temu “Kako mlade potaknuti na aktivizam”, a nisam ga znala prije, mene su njegova predavanja oduševila. Jednostavno sam ga pozvala na osnovu njegovog rada. Mi kroz svoje okrugle stolove pozivamo prosvjetne radnike, pokušavamo da kroz njihova izlaganja i mi dođemo do nekih saznanja i onda polako njih da “uvlačimo” u ovu našu priču antifašizma”, izjavila je Toplan.
“Imali smo tu ex Jugoslaviju koja se raspala na način na koji se raspala, ali mi sad imamo Bosnu i Hercegovinu i upravo u toj Bosni i Hercegovini mi treba da živimo zajedno, jedni pored drugih, uz toleranciju, razumijevanje i poštivanje jedni drugih. Kako to unaprijediti? Politika je takva kakva jeste, nju ne dotičemo, mi nismo politička škola, ali mi želimo mladima da kažemo da svako u BiH ima svoj djelić. I da taj djelić treba da dijeli s onim ko je pored njega, da mu ga ne otima, da budu zajedno i da budu ravnopravni.
Radeći kroz Udruženje obišla sam mnogo sredina, ali sam ljudski najviše bila pogođena stanjem koje živi Stolac i Mostar. Zadnji moj boravak u Mostaru je bio za Dan oslobođenja Mostara. Čin polaganja cvijeća i obilaska nekih spomenika shvatam kao čin zahvale tim borcima, kao što danas obilazimo i spomenike iz prošlog rata. Bila sam iznenađena sa dvije grupe mladih ljudi, koji nisu imali dodira ni sa onim ni sa ovim ratom, koji su imali takav naboj za ispoljavanjem fašizma. U jednom trenutku kada je to eskaliralo da bi moglo preći u sukob, čisto instiktivno majčinski, zamolila sam par prijatelja da stanemo oko te jedne grupe i zamolimo da ne nasjedaju na ispade. Oni su nas poslušali. Ušli smo u autobus, a kasnije mi se jedan momak od njih predstavio. Tada sam shvatila da sa tim mladim ljudima treba raditi”, izjavila je Toplan.
Sljedeći čas Škole antifašizma održat će se u subotu, 17.6. – Historijski čas na Sutjesci, Tjentište, a iz Udruženja antifašista i boraca NOR-a Novo Sarajevo pozvali su sve zainteresovane da se prijave.
Cijeli razgovor pogledajte u videu Alfa TV.
(AbrašMEDIA)