Turska vojna ofenziva na Afrin u sjevernoj Siriji koji drže Kurdi nastavila se i u ponedjeljak, a turska je vojska gađala ključnu branu i arheološka nalazišta, izvijestili su kurdski izvori i Sirijski opservatorij za ljudska prava.
Opservatorij sa sjedištem u Londonu izvijestio je da su turski zrakoplovi gađali arheološka nalazišta u regiji, kao i takozvanu branu ’17. Travnja’.
‘Ljudi u Afrinu su upozorili da će nekoliko regija biti poplavljeno ako se brana uništi’, rekao je Rami Abdel Rahman, direktor Opservatorija, i dodao da je brana napadnuta tri puta od početka ofenzive.
Turska je ofenzivu na Afrin pokrenula prije tjedan dana kako bi iz tog područja izbacila kurdsku miliciju YPG, koju podržava SAD, a Turska smatra terorističkom skupinom.
Abdel Rahman je rekao da su turski zrakoplovi pogodili i arheološka nalazišta u Deir Mišmišu na sjeveroistoku Afrina i Ain Dari južno od Afrina. Procijenio je da je uništeno ’60 posto hrama’ u Ain Dari.
Kurdski aktivisti su objavili slike šteta u Ain Dari, gdje se nalazi neohititski hram koji su izgradili Aramejci u prvom tisućljeću prije nove ere.
Glavna sirijska uprava za starine i muzeje pri ministartvu kulture također je osudila turske napade na arheološka nalazišta.
‘Ova agresija odražava mržnju, zlonamjernost i barbarizam turskog režima spram sirijskog identiteta u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti sirijskog naroda’, kaže se u izjavi uprave.
Neke organizacije za ljudska prava objavile su da je od početka ofenzive u turskim zračnim i topničkim napadima ubijen najmanje 61 civil, od toga 27-ro djece.
No, Opservatorij navodi 13 mrtvih, uključujući petero djece i tri žene, koji su poginuli u napadu na selo Kabolu na jugoistoku Afrina.
Turska državna novinska agencija Anadolu izvijestila je da u napadima tijekom noći ubijeno 40 ‘terorista’. Ankara tvrdi da nije ubila niti jednog civila.
(Agencije)