Učinak smrtonosnih naleta vozila na životinje daleko je šokantniji nego što se to ranije smatralo, upozorili su britanski znanstvenici temeljem analize životinjskih populacija diljem svijeta.
Pokazalo se da je sudar s vozilima na cestama najčešći uzrok stradavanja gotovo trećine (28 posto) od 150 proučavanih životinjskih populacija – češći od bolesti, lova i grabežljivaca.
Znanstvenici kažu da njihovo otkriće, nedavno objavljeno u časopisu Biological Reviews, upućuje na to da bi neke od populacija sisavaca mogle doseći “prekretnicu”, kritični prag čije bi prelaženje moglo imati nepovratne posljedice.
– Opseg smrtonosnih naleta vozila na životinje je daleko šokantniji nego što smo ranije zamišljali i jasno je da upućuje na moguću prekretnicu za neke divlje populacije, rekla je glavna istraživačica Lauren Moore sa Sveučilišta Nottingham Trent.
– Premda se neobrađeni podaci o broju ubijenih životinja ponekad mogu činiti relativno niskima, smrtonosni naleti vozila na životinje izravno i neizravno doprinose stopama smrtnosti koje su veće od stopa razmnožavanja, što populacije čini ranjivima, dodala je.
Moore i njezine kolege su proučile 83 studije koje su se bavile smrtnošću 69 vrsti sisavaca.
Dva istraživanja, koja su se usredotočila na Ujedinjeno Kraljevstvo, otkrila su da su ceste razlog 29-postotne smrtnosti tvorova i 25-postotne smrtnosti ježeva.
Moore je kazala da istraživanje o tvorovima pokazuje da su vrijeme, novac i napori uloženi da se izliječe bolesne ili ozlijeđene životinje “poništeni cestama” i da “će napori da se pomogne i ponovno uvedu (u okoliš) ugrožene vrste biti ograničeni cestama”.
Vrste za koje je u svijetu najvjerojatnije da će nastradati na cestama uključuju tasmanijske vragove (izvorno iz Australije), američke naboruše, otočne sive lisice (izvorno iz Kalifornije), afričke divlje pse (izvorno iz Supsaharske Afrike) i Bryantove vjeverice (izvorno iz Sjeverne Amerike).
Skupina je također otkrila da je u nekim populacijama životinja i do 80 posto smrtnosti izazvano sudarima s vozilima.
(HINA)