UN optužuje Saudijsku Arabiju i koaliciju za ratni zločin

Zračni napadi saudijske koalicije u ratu u Jemenu uzrokovali su teška civilna stradanja na tržnicama, vjenčanjima i ribarskim brodovima, a neki od njih mogli bi predstavljati ratne zločine, rekli su u utorak stručnjaci za ljudska prava Ujedinjenih naroda.

Saudijska Arabija predvodi savez sunitskih arapskih država koje imaju podršku Zapada i koje pokušavaju na vlast vratiti međunarodno priznatu jemensku vladu predsjednika Abd-Rabbua Mansoura Hadija, kojega su iz prijestolnice Sane 2015. protjerali Husi, saveznici Irana.

Husi su ispaljivali rakete u Saudijsku Arabiju, blokirali dostavu potrepština u Taiz i granatirali taj grad s povišenog teritorija, istaknuli su dužnosnici UN-a, dodavši kako je i ta strana odgovorna za mučenja, odnosno također za ratni zločin.

Koalicijske snage su uvele blokade luka na Crvenom moru i zrače luke u Sani, zbog čega su Jemenci ostali bez ključnih potrepština.

I u tom slučaju moglo bi se raditi o zločinima, poručili su nezavisni stručnjaci u svom prvom izvještaju za Odbor za ljudska prava.

Koalicijske procedure dodatnih inspekcija u luci Hodeidah imale su negativan utjecaj i na komercijalni prijevoz, iako nijednom inspekcijom UN-a ili koalicije nije otkriveno krijumčarenje oružja u Jemen u kojem je 8,4 miliona ljudi na rubu gladi, dodali su stručnjaci.

“Zračni napadi koalicije uzrokovali su većinu zabilježenih civilnih stradanja. U posljednje tri godine takvim su napadima pogođena stambena područja, tržnice, pogrebi, vjenčanja, pritvori, civilni brodovi i čak i bolničke zgrade”, objavio je odbor.

Njegova istraga 11 incidenata izazvala je “ozbiljnu zabrinutost oko procesa biranja meta koalicije”.

“Pojedinci u jemenskoj vladi i u koaliciji, uključujući Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate, možda su počinili napade koji krše principe selektivnosti, proporcionalnosti i predostrožnosti, što odgovara ratnim zločinima”, zaključili su stručnjaci i dodali kako imaju tajni popis osumnjičenih.

Obje strane su regrutirale djecu između 11 i 17 godina dobi i koristili ih u ratovanju, što je također ratni zločin.

Ovaj izvještaj objavljen je uoči mirovnih pregovora pod posredstvom UN-a koji će se održati 6. septembra između Husija i jemenske vlade.

(Agencije)