Novi talibanski zakoni o poroku i vrlini, koji uključuju zabranu ženskih glasova i golih lica u javnosti, daju “potresnu viziju” budućnosti Afganistana, rekla je šefica misije UN-a u toj zemlji Roza Otunbajeva.
Otunbajeva je rekla da zakoni proširuju ionako nepodnošljiva ograničenja prava žena i djevojaka, pri čemu se čak i zvuk ženskog glasa izvan kuće očigledno smatra kršenjem javnog morala.
Talibanski vladari u Afganistanu su prošle srijede izdali prvi set zakona “za sprečavanje poroka i promovisanje vrline”, koji uključuju zahjtev da žena sakrije svoje lice, tijelo i glas kad je van kuće.
Zakoni ovlašćuju Ministarstvo za poroke i vrline da regulišu lično ponašanje i da izriče kazne poput upozorenja ili hapšenja, ako njegovi zaposlenici utvrde da je neko prekršio zakone. Misija UN-a je saopštila da proučava novi ratifikovani zakon i njegove implikacije na Afganistance, kao i njegov potencijalni uticaj na UN i humanitarnu pomoć.
Otunbajeva bi trebalo da podnese izvještaj Vijeću sigurnosti o situaciji u Afganistanu 18. septembra, tačno tri godine nakon što su talibani zabranili školovanje djevojčicama nakon šestog razreda.
Niko nema pravo da krši prava žena
Talibanski zvaničnici nisu bili dostupni za komentar, ali u izjavi koju je emitovala državna televizija RTA, zamjenik ministra Mohamed Kaled Hanafi rekao je da niko nema pravo da krši prava žena na osnovu neprikladnih običaja.
“Posvećeni smo da osiguramo sva prava žena zasnovana na islamskom zakonu i svako ko ima pritužbu u tom pogledu bit će saslušan”, dodao je.
Vrhovni vođa talibana Hibatulah Akhundzada rekao je prošle godine da je ženama u Afganistanu omogućen “udoban i prosperitetan” život, uprkos uredbama koje im zabranjuju pristup mnogim javnim prostorima, obrazovanje i većinu poslova.
UN je ranije saopštio da je zvanično priznanje Talibana kao legitimnih vladara Afganistana gotovo nemoguće sve dok ograničenja za žene i djevojke ostaju na snazi. Iako nijedna zemlja ne priznaje talibansku vladu, mnogi u regiji imaju veze sa njima.
(Agencije)